07:52 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța Alin Cocoș a marcat pentru România Under-17 în victoria cu Austria

19 Jun, 2023 15:29 1520 Marime text
Alin Cocoș
În această lună, în amicalele pe care echipele naționale Under-17 și Under-18 ale României, precum și Naționala U18 a Republicii Moldova le-au susținut au evoluat nouă reprezentați ai Farului Constanța.

Echipa națională U-17 a României (formată din jucători născuți după 1 ianuarie 2006) a susținut, la Sânnicolau Mic, două meciuri test cu Austria U-17, din care a ieșit cu bilanț pozitiv: o victorie (3-0) și un rezultat de egalitate (2-2).

În victoria cu 3-0 ultimul gol al tricolorilor a fost înscris de jucătorul Farului, Alin Cocoș.

Selecționerul Ion Marin a utilizat în cele două confruntări patru jucători de la Farul Constanța: Rafael Munteanu, Eduard Chihaia, David Păcuraru și Alin Cocoș.

România U-18, echipă preluată de curând de selecționerul Adrian Dulcea, a susținut două meciuri de verificare (la Tunari și la Popești-Leordeni) în compania Macedoniei de Nord U-18.

Asemenea colegilor de la U-17, bilanțul României U-18 a fost de o victorie (3-0) și un rezultat de egalitate (1-1).

Selecționerul Adrian Dulcea a utilizat în cele două teste patru jucători de la Farul Constanța: Vlad Răfăilă, Mario Aioanei, Cosmin Costea și Patrick Dulcea.

De asemenea, echipa națională a Republicii Moldova U-18 a efectuat un stagiu de pregătire, care s-a încheiat cu un meci test în compania formației Spartanii Selemet.

Moldova U18 s-a impus cu 4-0, ultimul gol fiind înscris de jucătorul Farului Bogdan Popovici, care a fost titular și a jucat tot meciul.

Evoluția jucătorilor Farului în meciul România U-17 - Austria U-17 3-0
Rafael Munteanu - portar, a fost titular și a jucat tot meciul;
Eduard Chihaia - fundaș dreapta, a rămas pe banca de rezerve;
David Păcuraru - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 81;
Alin Cocoș - atacant, a intrat pe teren în minutul 87 și a înscris golul de 3-0 în minutul 89, din penalty.

Evoluția jucătorilor Farului în meciul România U-17 - Austria U-17 1-1
Rafael Munteanu - portar, a fost titular și a jucat până în minutul 74;
Eduard Chihaia - fundaș dreapta, a intrat pe teren în minutul 74;
David Păcuraru - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 74;
Alin Cocoș - atacant, a intrat pe teren în minutul 74.

Evoluția jucătorilor Farului în meciul România U18 - Macedonia de Nord U18 1-1
Vlad Răfăilă - portar, a fost titular și a jucat tot meciul;
Mario Aioanei - fundaș dreapta, a fost titular și a jucat tot meciul;
Cosmin Costea - mijlocaș, a intrat pe teren din mintul 46;
Patrick Dulcea - atacant, a fost titular și a jucat până în minutul 89.

Evoluția jucătorilor Farului în meciul România U18 - Macedonia de Nord U18 3-0
Vlad Răfăilă - portar, a fost titular și a jucat până în minutul 45;
Mario Aioanei - fundaș dreapta, a fost titular și a jucat până în minutul 70;
Cosmin Costea - mijlocaș, a fost titular și a jucat până în minutul 45;
Patrick Dulcea - atacant, a intrat pe teren din minutul 58.

Sursa foto: Academia Hagi

Dinamo - Farul 0-3, cu toate golurile marcate de Alin Cocoş. Unul dintre ele, din foarfecă!