20:25 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța a încheiat Superliga 2022/2023 cu o victorie în deplasare cu CFR Cluj. Noua campioană a învins fosta campioană

28 May, 2023 23:07 2479 Marime text

Farul Constanța, noua campioană a României, a dovedit și în această seară că nu a avut rival în ediția 2022/2023 a Superligii, după ce a învins în deplasare CFR Cluj, în etapa a zecea, ultima din turneul play-off.

Deși a avut șase jucători indisponibili pentru această partidă (Alibec, M. Popescu, Gustavo, Kiki, Borza, N. Popescu), iar, pentru „marinari“, întâlnirea nu mai avea importanță în ce privește clasamentul, Farul s-a impus în fieful fostei campioane, respectându-și statutul de campioană.

Scorul a fost 2-1, prin golurile marcate de L. Munteanu (43, 63 - din penalty / Bârligea 15).

Au evoluat:

CFR (antrenor, Dan Petrescu): Scuffet - Manea, Kolinger, Burcă, Peteleu (46 Camora) - Fica, Cvek, Boateng, Petrila (76 Krasniqi) - Janga (63 Manglica), Bîrligea (63 Yeboah). Rezerve: R.Sava - Hoban, Bordeianu, Muhar, R.Filip.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu, Larie, Boli, Baravykas - Băluță, Artean (46 Doukoure), Casap (46 Grameni) - Mazilu (56 Nedelcu), Munteanu (78 Morar), Sali (55 Mateus). Rezerve: Aioani - Cercel, Banu, Stoian.

Farul a încheiat sezonul în stil de mare campioană, 2-1 pe terenul fostei campioane CFR Cluj, după un meci excelent prestat de jucătorii noștri. Gazdele au deschis rapid scorul prin Bîrligea, dar Farul a egalat în min.42 cu o execuție superbă a lui Munteanu. Tot Louis putea aduce Farul în avantaj încă de după primele 45 de minute, dar a irosit o lovitură de la 11m în ultimul minut al reprizei. S-a revanșat însă în min.61, tot din penalty, rezultat care s-a păstrat până la final chiar dacă ambele formații ar fi putut să mai înscrie, se menționează pe site-ul oficial al Farului.

La finalul meciului de la Cluj-Napoca au fost mulți nervi, Dan Petrescu a avut mult de reproșat, iar fundașul gazdelor Andrei Burcă a primit cartonașul roșu.

În ciuda înfrângerii, CFR Cluj și-a îndeplinit obiectivul pe care îl avea la acest meci, păstrarea locului trei și implicit calificarea în finala barajului pentru Conference League (în care va întâlni FCU 1948 Craiova), întrucât Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a învins în deplasare Universitatea Craiova, scor 1-0, iar echipa din Bănie a rămas în urma CFR Cluj în ierarhie.

În primul meci al etapei, FCSB - Rapid București 1-5.

Clasament final play-off: 1. Farul – 53p, 2. FCSB – 46p, 3. CFR Cluj – 42p, 4. Universitatea Craiova – 41p, 5. Rapid – 38p, 6. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – 27p.

Sursa foto: Facebook (Farul Constanța)