15:44 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța a cedat la scor în amicalul cu Banik Ostrava (GALERIE FOTO)

02 Jul, 2023 14:08 1879 Marime text

Farul Constanța, campioana României, a disputat astăzi penultimul meci amical al stagiului din Polonia, întâlnind echipa cehă Banik Ostrava.

Confruntarea s-a încheiat cu victoria la scor a lui Banik, 5-0 (1-0), însă Farul a jucat până cu un sfert de oră înainte de final fără niciunul dintre fotbaliștii care au adus titlul la Constanța.

Astăzi, în al doilea meci de pregătire din Polonia, Farul Constanța a întâlnit echipa cehă Banik Ostrava, locul 12 în ultima ediție de campionat și care este pregătită de fostul selecționer al Slovaciei și al celor de la Sparta Praga, Pavel Hapal. Cehii s-au impus cu scorul de 5-0, însă formația noastră a evoluat în primele 75 de minute fără niciunul dintre jucătorii care au adus titlul la Constanța, se arată pe pagina de Facebook a Farului.

Au marcat: Sin 39, Tanko 50, 85 și 88, Ewerton 66.

Au evoluat:

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Dussaut, Dănuleasă, Gustavo, Bassong - N. Popescu, Doukoure, Buta - Dumitrache, Doicaru, Andronache. Au mai jucat: Musat - Cercel, Birzu, Boli , Grosu, Martinovic, Banu, Artean, Stoian, Rivaldinho, Borgnino.

Banik Ostrava (antrenor Pavel Hapal): Markovic - Juroska, Blazek, Lischka, Kpozo - Fadairo, Boula, Tetour, Sin, Ewerton - Almasi. Au mai jucat: Hruby - Holan, Buchta, Tanko, Rigo, Letacek, Sehic, Mekota, Ndefe, Bitri.

Tot astăzi, de la ora 18.00, la Poznan, Farul va susține ultimul amical al cantonamentului, contra Warta Poznan (Polonia).

În prima partidă de verificare din Polonia, echipa de pe litoral cedase cu 1-2 contra Pogon Szczecin.

Sursa foto: Facebook (Farul Constanța)

Farul Constanța, eșec în primul amical din Polonia (GALERIE FOTO)