06:59 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Edris Fetisleam a câştigat turneul din Turcia. Succes impresionant!

26 Nov, 2018 10:47 2684 Marime text
Jucătorul de tenis din Constanţa Edris Fetisleam (19 ani), speranţă a tenisului românesc, a câştigat turneul futures de 15.000 de dolari de la Antalya (Turcia).

A fost primul turneu în care Edris triumfă la seniori!

Maniera în care constănţeanul a câştigat întrecerea a fost una impresionantă. Aflat pe locul 1.271 mondial, Fetisleam a început din calificări şi nu s-a oprit decât după ce a câştigat finala, realizând şapte victorii fără set cedat (două în preliminarii, cinci pe tabloul principal), contra unor adversari mai experimentaţi ca el!

În ultimul act, Edris a dispus cu 7-6, 6-1 de al cincilea favorit, italianul Dante Gennaro (locul 523 în lume).

Această victorie îi aduce constănţeanului un salt important în clasament, până în zona poziţiilor 838.

Pe lângă succesul de la simplu, Edris Fetisleam a disputat în Turcia şi finala la dublu.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (Cristian Rus Photography)