22:04 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Echipa Under-19 a FC Viitorul, pas important spre finala Ligii Elitelor

25 May, 2021 18:09 3274 Marime text
  • Formaţia constănţeană se duelează în semifinale, în dublă manşă, cu Gaz Metan Mediaş.

Prima manșă a semifinalei Ligii Elitelor Under-19 (jucători născuți după 1 ianuarie 2002), care le-a opus pe Gaz Metan Mediaș U-19 și FC Viitorul U-19, s-a disputat astăzi, la Mediaș.

Victoria le-a aparţinut oaspeţilor, scor 2-1.

Gazdele au pornit în trombă și au deschis scorul prin Rareș Dogaru în minutul 11. Constănțenii n-au acuzat șocul și până la pauză au izbutit să întoarcă rezultatul prin Luca Andronache (minutul 14) și Alexi Pitu (minutul 33). În repriza secundă niciuna dintre echipe nu a mai găsit drumul spre gol, astfel că elevii lui Nicolae Roșca au luat o opțiune importantă spre calificarea în finala Ligii Elitelor U19 (programată pe 13 iunie), se arată pe site-ul oficial al FC Viitorul.

Au evoluat formațiile:

Gaz Metan U19 (antrenor, Dumitru Solomon): Uțiu - Borma, Avram, Oltean, Bîrsan, Dogaru, Calo, Albu, Plumbuitu, Nicula, Maxim. Rezerve: Bumbar - Moldovan, Harfaș, Domșa, Câmpean, Bobea, Ursu.

FC Viitorul U19 (antrenor, Nicolae Roșca): Stănciulescu - Grosu, Bîrzu, Sîrbu (46 Dănuleasa), Mitulețu - Voicu, Buta (68 Tănasă), Bodișteanu (60 Popescu) - Mustacă (46 Vîlea), Andronache (75 Cojocaru), Pitu. Rezerve neutilizate: Trandafir - Oroian, Iorga, Onuț.

Meciul retur este programat sâmbătă, 29 mai, de la ora 12.00, pe terenul central din Complexul Academiei Hagi, de la Ovidiu.

În cealaltă semifinală, manșa tur: FCSB U19 - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc U19 1-3.

Sursa foto: FC Viitorul