11:10 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Echipa Under-15 a Farului Constanța s-a calificat în finala mare a Ligii Elitelor

24 May, 2022 15:38 2287 Marime text
  • În meciul pentru aurul național, „marinarii“ vor întâlni FCSB.

Semifinalele Ligii Elitelor Under-15 s-au disputat astăzi la Craiova.

Farul Constanța U15, echipă pregătită de Liviu Ștefan, a evoluat împotriva gazdelor de la Universitatea Craiova U15, iar victoria le-a aparținut cu 3-1 „marinarilor“, care s-au calificat astfel în finala mare și vor juca pentru titlul național.

Farul a deschis scorul prin Somandru (min.13, finalizare din careu), însă gazdele au egalat prin Teodor Luță înaintea pauzei (min.32, reluare din careul mic după un corner). În repriza secundă Dan Nechifor i-a readus pe constănțeni în avantaj (min.57, șut de senzație de la 30m), iar Mateo Manea (min.70) a închis definitiv conturile în prelungirile jocului pe contraatac, se arată pe site-ul oficial al Academiei Hagi.

Au evoluat pentru Farul U15 (antrenor Liviu Ștefan): Maer - Munteanu, Podoleanu, Dumitra, Rîpeanu - Sima (65 Popeșteanu), Marchidan, Nechifor (70+1 Pătru) - Doicaru (68 Manea), Somandru (65 Vladu), Berchez (36 Avrămescu). Rezerve neutilizate: Cadar - Căldăraru, Tameș, Birbic.

În cealaltă semifinală, FCSB U15 - Atletico Arad U15 0-0, 5-3 după 11 m.

Astfel, Farul U15 va întâlni FCSB U15 în meciul pentru aurul național (miercuri, 25 mai, de la ora 12.00), în timp ce Universitatea Craiova U15 și Atletico Arad U15 se vor întâlni în finala mică (miercuri, 25 mai, de la ora 10.00).

Sursa foto: Academia Hagi