14:29 30 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Echipa feminină Farul Constanța, o nouă victorie cu 5-0 contra CSM Alexandria. Formația de pe litoral e prima în clasament (GALERIE FOTO)

05 Nov, 2023 09:50 962 Marime text

Echipa feminină de fotbal Farul Constanța a evoluat, în prima etapă a returului Superligii, pe teren propriu, cu CSM Alexandria, echipă pe care o învinsese în deplasare cu 5-0.

Nou promovată, formația de pe litoral s-a impus și de această dată, cu același scor, obținând a șaptea victorie din acest sezon.

Cu o formulă în care în primele 45 de minute s-au regăsit și jucătoare care au evoluat mai puțin în acest sezon, Farul a controlat partida, dar nu a găsit și drumul spre gol. Cele cinci modificări de la pauză au avut imediat efectual dorit, iar Laura Rus a deschis scorul în min.47, iar Mango l-a majorat în min 68 cu o execuție frumoasă din afara careului. Stancu (78), din nou Rus (79) și apoi Iordăchiuși (90) au stabilit scorul final la 5-0 pentru Farul, rezultat în urma căruia echipa noastră obține a șaptea victorie din acest sezon, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Pentru echipa constănțeană (antrenor, Raluca Simes - Sîrghe) au evoluat: Năcuță - Michalopoulou, Colesnicenco, Guțu, Bogoș (46 Mango)  - Covali (46 Bortan), Iordăchiuși, Deca (46 Cristea) - Putină (46 Stancu), Laiu (46 Rus), Istrate.

Farul Constanța e prima în clasamentul Superligii!

Ierarhia arată astfel: 1. Farul - 18p, 2. Poli Timișoara - 17p, 3. Csikszereda Miercurea Ciuc - 14p, 4. Gloria 2018 Bistrița - Năsăud - 13p, 5. U Cluj - 11p, 6. Banat Girls - 10p, 7. CSM Alexandria - 3p, 8. ACS Tg. Mureș - 0p.

Sursa foto: Farul Constanța