11:04 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța box Evren Sali, medaliat la „Dracula Open“

13 Feb, 2024 10:25 825 Marime text

Meciurile turneului internațional „Dracula Open“, la care participă sportivi din 26 de țări, au început în Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploiești.

De la CSM Constanța evoluează șase pugiliști (la juniori și tineret).

În gala de luni seară, au boxat doi pugiliști de la CSM Constanța.

În semifinalele categoriei 66 kg, Evren Sali a pierdut la puncte meciul cu Eyvasli Valeh, din Azerbaidjan, dar boxerul de pe litoral, campion național de cadeți, aflat la prima competiție de juniori, a avut o evoluție meritorie și a urcat pe podium, câștigând medalia de bronz.

Tot luni seară, la tineret, categoria 75 kg, Sebastian Ilioi (CSM Constanța) a fost învins la puncte de Eduard Mușeț, un sportiv cu palmares mai bogat, dar evoluția pugilistului constănțean a fost curajoasă și promițătoare, el fiind un boxer de perspectivă.

În zilele următoare, vor boxa ceilalți sportivi de la CSM Constanța: la feminin, tripla campioană europeană Amalia Niță, la categoria 75 kg (tineret), și Ionela Șoacăț, la categoria 54 kg (junioare), iar la masculin Sebastian Bălan, la cat. 75 kg (juniori), și Andrei Maftei, la cat. 71 kg (tineret).

Antrenorii sportivilor la CSM Constanța sunt Mihai Constantin și Ionuț Bodilcu.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Box)