12:23 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța Baschet Campioana U-BT Cluj-Napoca și-a confirmat statutul de favorită în meciul de pe litoral (GALERIE FOTO)

03 Mar, 2024 09:47 844 Marime text

Echipa masculină de baschet CSM Constanța a primit în grupa 1-10 a vizita campioanei U-BT Cluj Napoca, singura echipă neînvinsă în actualul sezon al Ligii Naționali de Baschet Masculin Getica ’95.

Jucătorii de pe litoral au avut o misiune dificilă în fața oaspeților, care și-au confirmat statutul de favoriți și au câștigat în Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța, cu 108-85 (51-46), pentru a-și continua parcursul perfect în campionat: 11 victorii în 11 meciuri.

Scorul pe sferturi în disputa Constanța – Cluj-Napoca a fost 25-29, 21-22, 16-23, 23-34.

Băieții antrenați de Dan Fleșeriu și Valentin Boian au pus mai puține probleme în ultimele două sferturi, iar diferența a crescut în favoarea deținătorilor titlului. Mulțumim spectatorilor pentru felul în care au susținut echipa! Mulțumim tuturor pentru atmosfera de la sală! Hai, Constanța!, este mesajul clubului constănțean.

Pentru CSM Constanța au evoluat: Griffin 19p (4 recuperări, o pasă decisivă), Henderson Jr 18 puncte (2, 1), Torok 11p (6, 1), Hill 9p (1, 0), Duffy 6p (4, 7), Scott 5p (5, 3), Oprean 5p (1, 1), Cizauskas 4p (1, 4), Lazar 4p (4, 2), Gribinic 4p (1, 1), Balan, Jeles.

CSM Constanța joacă următorul meci în deplasare, cu CSM Corona Brașov, sâmbătă, 9 martie 2024, de la ora 19.30.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)