23:40 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța atletism Petronela Simiuc Burr, medaliată la Jocurile Francofoniei Kinshasa 2023

05 Aug, 2023 14:42 1462 Marime text

România a obținut o nouă medalie la Jocurile Francofoniei de la Kinshasa (Republica Democrată Congo), cu atleta Petronela Simiuc Burr în proba de ștafetă 4x400m.

Atleta de la CSM Constanța a evoluat alături de Andreea Baboi, Anamaria Nesteriuc și Daniela Bălan.

În proba de 1500m, Petronela a fost foarte aproape de podium, încheind pe locul patru la 1.500 metri cu un timp de 4 min 45 sec 44/100, într-o cursă în care atletele din Maroc au ocupat primele trei locuri.

Petronela a fost la distanță de numai 2 sutimi de podium, locul trei având un timp de 4 min 45 sec 42/100.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța atletism)

Petronela Simiuc și Marian Valentin Tănase, pe podium la Campionatul Balcanic (GALERIE FOTO)