08:01 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța Adelina Elena Panaet, evoluție bună la Campionatul European de cros

16 Dec, 2022 09:57 1184 Marime text

Atleta Adelina Elena Panaet, reprezentantă a CSM Constanța / Știința Bacău (dublă legitimare), s-a clasat pe locul 11 cu ştafeta mixtă 4x1.500 m a României la Campionatul European de cros de la Torino (Italia).

Acest loc 11 (timpul înregistrat - 18:19) a reprezentat cel mai bun rezultat al delegaţiei României la întrecerea continentală.

Adelina Panaet a alergat cel mai bun timp dintre toate schimburile din competiție, la feminin.

Sportiva a primit ștafeta pe locul zece și a predat pe locul întâi.

Coechipieri i-au fost Marian Coman (CSU Arad-CSM Craiova), Mădălin Chiş (CS Crişul Oradea-CSM Craiova) şi Cristina Bălan (CS Athletics Timişoara-CSM Craiova).

România a participat la competiție cu 11 alergători, două echipe și două prezențe doar la individual.

Formația feminină de junioare (4 km) s-a clasat pe locul 12, avându-le în componență pe Mădălina Sîrbu (loc 39; 14:18), Alexandra Hudea (44; 14:15), Mihaela Blaga (50; 14:22), Talida Sfarghiu (51; 14:24) și Iulia Mărginean (58; 14:31).

În competiția senioarelor (8 km), a concurat Claudia Prisecaru (28:37), locul 29, iar, la juniori (4 km), România a fost reprezentată de Dragoș Pop (19:39), locul 78.

Sursa foto: Facebook (Federația Română de Atletism)