08:34 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constănțeanul Patrick Dinu, campion mondial de juniori la natație (GALERIE FOTO)

31 Aug, 2022 09:23 2821 Marime text

Înotătorul constănțean Patrick Sebastian Dinu continuă să-și adauge medalii strălucitoare în palmaresul internațional.

La Campionatul Mondial de juniori de la Lima (Peru), Patrick a devenit campion mondial cu ștafeta masculină de 4X100 m liber, din care au mai făcut parte David Popovici, Alexandru Constantinescu și Ștefan Cozma.

Ștafeta României a dominat categoric proba, conducând finala de la un capăt la altul și cucerind medalia de aur cu timpul de 3:18.84 min.
Totodată, David Popovici a stabilit un nou record al competiției la 100 m, cu 47.07 s.

Pe locul doi s-a clasat Franța (3:20.29 min.), iar pe poziția a treia a terminat Lituania (3:20.41 min.).

România se calificase în finală cu primul timp din serii, 3:19.28 min.

Legitimat la CS Farul Constanța, Patrick Sebastian Dinu (în foto - primul din stânga) a fost lansat în performanță de Atena Sport Club Constanța, antrenorul sportivului fiind medaliatul olimpic Răzvan Florea.

Extraordinară performanță pentru natația românească la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima!, este mesajul Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

Sursa foto: Facebook (Federația Română de Natație și Pentatlon Modern)