13:20 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Concurs la Munchen Înotătorul Patrick Dinu, de la Atena Sport Club, cinci medalii de aur la „Head-Trophy“ (galerie foto)

10 Mar, 2016 00:00 3582 Marime text

Un grup de înotători de la clubul medaliatului olimpic constănţean Răzvan Florea, Atena Sport Club, a participat la un concurs internaţional în Germania, de la care s-a întors cu rezultate foarte bune.

Întrecerea, „Head-Trophy“, s-a desfăşurat la Munchen şi a reunit 1.000 de sportivi, din Germania, Franţa, Ungaria, România, Cehia, Elveţia, Rusia şi Italia. „A fost un concurs greu, dar cu o organizare de toată lauda“, au apreciat reprezentanţii Atena Sport Club.

Dintre constănţeni, cele mai multe medalii le-a obţinut Patrick Dinu, care, în probele de 100 m spate, 200 m spate, 200 m bras, 100 m bras şi 200 m mixt, a luat numai aur! Nicolas Ursu a câştigat la 200 m spate, la 200 m liber şi la 100 m spate, iar la 100 m liber a venit pe locul trei. Vlad Rogoveanu şi-a trecut în palmares trei medalii, toate de argint (la 200 m spate, la 200 m liber şi la 100 m spate). Ariana Gherman a obţinut un argint (la 200 m liber) şi un bronz (la 100 m spate), în vreme ce la 100 m liber a ratat cu puţin podiumul, ocupând poziţia a patra. Evoluţii bune a avut şi Daria Moraru Sovoiu, clasată de două ori pe locul şase în probele de 200 m liber şi de 100 m fluture.

O altă întrecere la care Atena Sport Club a avut reprezentare a fost „Cupa Mărţişor“ găzduită de CSM Piteşti. „Rezultate bune pentru toți participanții, cu îmbunătățiri substanțiale ale performanţelor. Printre remarcații competiției se află Georges Moussa - locul 2 la 50 m spate, Teodora Culus - locul 3 la 50 m liber și la 50 m spate și Isabela Brezeanu - locul 4 la 50 m liber“, au arătat cei de la ASC Constanţa.