00:45 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Coincidențe Meciul FC Farul - CS Mioveni, la exact 13 ani de la prima partidă directă dintre ”marinari” și Dacia Mioveni. Același scor!

02 Nov, 2020 00:00 3667 Marime text
  • Pe 1 noiembrie 2007, FC Farul și Dacia Mioveni au remizat la Constanța, 1-1, în Divizia A.

FC Farul Constanța a întâlnit ieri pe teren propriu CS Mioveni, în etapa a zecea a Ligii a 2-a. În urmă cu exact 13 ani, pe 1 noiembrie 2007, se înregistra primul meci direct dintre echipa de pe litoral și Dacia Mioveni (așa cum se numea atunci).

Sub semnul numărului 13! Meciul s-a jucat cu 13 ani în urmă, în etapa a 13-a a Diviziei A! Scorul a fost atunci 1-1, ”marinarii” egalând pe final, în minutul 88, prin Dani Chigou, după ce oaspeții preluaseră conducerea pe tabelă în minutul 28. FC Farul (antrenor, Constantin Gache) a jucat cu: George Curcă - Farmache (66 Nae), Mohamed Mala, Cristi Șchiopu, Florin Maxim - Băcilă, Florin Pătrașcu (73 Gaston Mendy), Dinu Todoran,  Claudiu Voiculeț - Dani Chigou, Emil Nanu (46 Mihai Guriță). Rezerve neutilizate: Adrian Vlas - Ion Barbu, Decebal Gheară și Laurențiu Florea.

La fel ca la meciul din urmă cu 13 ani, și confruntarea de ieri, dintre FC Farul și CS Mioveni, s-a încheiat cu scorul de 1-1, numărul 13 aducându-le ghinion și atunci, și acum fariștilor, care n-au putut obține victoria în niciuna dintre cele două partide!

Alte meciuri de 1 noiembrie

Nicolae Iacob, cel care realizează în momentul de față programele de meci ale FC Farul și care a amintit de acel meci din 2007, a adus în atenție și alte partide ale formației constănțene disputate într-o zi de 1 noiembrie: 1959 - Farul - Steagul Roșu Oraș Stalin 2-1 (a); 1964 - Crișul Oradea - Farul  1-0 (Divizia A); 1970 - FC Argeș - Farul 2-1 (Divizia A); 1987 - Progresul Brăila - FC Constanța 2-0 (Divizia B); 1992 - Rapid București - Farul 2-0 (Divizia A); 1997 - U Cluj  Napoca - Farul 3-0 (Divizia A); 2008 - FC Farul - FC Brașov 1-1 (Divizia A).