19:19 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Challenge Cup Voleibalistele de la CS Medgidia, victorie în Croaţia, în primul meci contra Kastela

17 Nov, 2021 22:00 1657 Marime text

• Echipa din Medgidia a făcut un pas important către optimile de finală ale competiţiei continentale.

Formaţia feminină de volei CS Medgidia a debutat cu o victorie în Europa, trecând astăzi în deplasare de echipa croată Kastela, în prima manşă a 16-imilor de finală din Challenge Cup.

Jucătoarele pregătite de Florin Voinea şi Radu Began s-au impus cu 3-1 (23-25, 25-12, 25-20, 25-14), iar al doilea meci se va juca tot pe terenul formaţiei croate, mâine, de la ora 18.30.

Fetele au început timid meciul cu OK Kastela, însă nu a durat mult să își ridice nivelul de joc.

Medgidia a preluat controlul după primul set când a fost mai ezitantă, iar apoi a incheiat partida într-o oră și 31 de minute, făcând astfel un prim pas important spre optimile de finală.

Ioana Baciu a fost din nou cea mai bună jucătoare a Medgidiei, urmată de Raisa Ioan și Ramona Rus, care au făcut de asemenea un meci foarte bun.

Medgidia își face debutul în Europa cu o victorie frumoasă, pe care speră să o repete mâine, în returul programat de la ora 18:30, se arată pe pagina de Facebook a CS Medgidia.

Sursa foto: Facebook (CS Medgidia)