08:51 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CFR Constanţa a pierdut barajul, dar a primit invitaţie pentru a juca în Liga a III-a

23 Jun, 2014 00:00 2792 Marime text
Campioana Ligii a IV-a de fotbal, CFR Constanţa, a pierdut cu 0-6 (Chelaru 11, 74, Judeanu 56, Stroe 63 - autogol, Butoi 66, 87) barajul pentru promovarea în Liga a III-a, disputat, la Brăila, în compania câştigătoarei campionatului judeţului Tulcea, Delta 2013 Dobrogea. CFR ar putea juca totuşi în al treilea eşalon, întrucât, după cum a declarat antrenorul echipei, Cătălin Agafiţei, clubul a primit invitaţie de la Federaţia Română de Fotbal pentru a activa în Liga a III-a. „La 0-6, nu sunt prea multe de spus, însă acest scor este cel mai nedrept de când joc eu şi mă uit la fotbal. Am început destul de timid partida, fiind copleşiţi de miza acesteia, astfel că am primit gol rapid. La acest scor, băieţii au avut o tresărire de orgoliu şi au ratat de cinci ori din situaţii rarisime! Avram a expediat balonul în bară, Stavian a scăpat singur de la jumătatea terenului şi nu l-a putut învinge pe portar, Chelbosu nu a putut marca nici el, Carapcea a trimis cu capul din 3 m şi acelaşi Chelbosu a tras din unghi, nepasând la doi colegi liberi, care aveau poarta goală în faţă. La pauză a fost 1-0, iar, în minutul 50, am irosit o nouă ocazie mare, Carapcea nemarcând din 3 m, cu latul. În minutul 63, am încasat al doilea gol, cu un şut de la 30 de metri, iar de aici, băieţii au cedat psihic şi fizic, primind restul golurilor într-un interval scurt de timp. În plus, am pierdut şi doi oameni de bază, Stavian şi Avram, care au părăsit terenul accidentaţi. Avram a fost cel mai bun de pe teren. Şi la 3-0 am irosit o situaţie mare, Ciochină fiind singur cu portarul. Cum spuneam, când pierzi cu 0-6, rămâne scorul, dar timp de 40 de minute, am avut momente favorabile de care nu am ştiut să profităm. Şi directorul tehnic al Deltei, Constantin Gache, a recunoscut aceasta“, a arătat Cătălin Agafiţei, care a mai spus că, „acum, potrivit invitaţiei, suntem în Liga a III-a. Dacă vom beneficia de suportul financiar şi va exista dorinţă şi pasiune, vom şi începe campionatul în eşalonul trei. Dacă nu, vom continua la Liga a IV-a“.
alin mincu, superkombat world grand prix III, van damme, gemeni, debutLa Brăila, CFR Constanţa a folosit jucătorii: Popa - Popovici, Stroe, Ghiţă (Pletea), Muşat - Stavian (Biciu), Carapcea - Chelbosu, Avram (Imbria), Paraschiv (Ciochină) - Agafiţei.