17:25 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CE Înot Juniori România, locul trei în clasamentul pe medalii al competiției de la Otopeni

10 Jul, 2022 20:20 1284 Marime text
David Popovici. Foto: Facebook/David PopoviciDelegaţia României, cu nouă medalii, dintre care cinci de aur şi patru de argint, a încheiat pe locul trei în clasamentul pe medalii al Campionatelor Europene de înot de la Otopeni, după ce în ultima zi a obţinut un aur prin David Popovici (100 m liber) şi un argint prin Vlad Stancu (400 m liber).

În clasamentul final, Ungaria a ocupat primul loc cu 14 medalii (6-5-3), urmată de Polonia 16 (5-4-7), România 9 (5-4-0), Franţa 13 (4-6-3), Italia 14 (4-5-5), Turcia 9 (4-2-3), Estonia 3 (3-0-0), Marea Britanie 11 (2-4-5), Ucraina 6 (2-3-1), Bosnia 3 (2-1-0), Belgia 5 (1-2-2), Danemarca 3 (1-2-0), etc. Un număr de 25 de ţări, dintre cele 42 de participante, au obţinut cel puţin o medalie la Otopeni.

Delegaţia României a câştigat nouă medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 5 de aur - ştafeta masculină 4x100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber, 50 m liber şi 100 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber, şi 4 de argint - ştafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber şi la 400 m liber.

Sursa: Agerpres