18:23 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Carpo, doua eseuri cu Germania

15 Feb, 2010 04:32 1478 Marime text

rugby.jpgReprezentativa de rugby a României a surclasat formaţia Germaniei cu scorul de 67-5 (20-5), sâmbătă, pe stadionul Constructorul-Cleopatra din Constanţa, într-un meci din Cupa Europeană a Naţiunilor. Stejarii au condus încă de la pauză cu 20-5, pentru ca în repriza secundă să se desprindă decisiv pe tabelă, înscriind în total 11 eseuri. Dintre acestea, două au fost reuşite de jucătorul Farului, Daniel Carpo, care a culcat mingea în terenul de ţintă advers în minutele 37 şi 45. De asemenea, a mai fost introdus pe parcursul partidei şi Constantin Gheară, de asemenea component al echipei RCJ Farul. Cu acest succes naţionala României începe acum să se gândească la meciurile cu adevărat importante din Cupa Europeană a Naţiunilor: pe 27 februarie, în deplasare cu Rusia, pe 13 martie, pe teren propriu cu Georgia şi pe 20 martie, în deplasare cu Portugalia. În acest moment România rămâne pe locul 4 în CEN, în spatele Portugaliei, Stejarii având însă un meci mai puţin disputat.