00:40 28 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Canotaj Rezultate excelente reușite de sportivii români în calificările pentru finală la Campionatele Europene de Canotaj la Tineret din Germania (GALERIE FOTO)

26 Aug, 2023 14:28 1377 Marime text

Astăzi, 26 august 2023, au început Campionatele Europene de Canotaj la Tineret (U23) desfășurate în Germania, la Krefeld.

„Le urăm succes sportivilor noștri!”, a transmis Federația Română de Canotaj pe pagina de Facebook.

Redăm mai jos rezultatele obținute de sportivii români:

Locul 1 în cursa de calificare pentru echipajul de patru rame cu cârmaci feminin (BW4+), compus din Ana-Maria Matran, Larisa-Andreea Bogdan, Manuela-Gabriela Lungu, Elena-Diana Suta și Rucsandra Ioana Bucsa.

Locul 1 pentru sportivii din barca de patru rame cu cârmaci masculin (BM4+): Gheorghe Morar, Eduard Angel Moldovan, Cristian-Vasile Nicoara, Andrei Hemen și Maria-Antonia Iancu.

Echipajul de dublu rame feminin (BW2-), compus din Estera-Costina-Beatrice Vilceanu și Andreea Petras, s-a clasat azi pe locul 1.

Tot pe locul 1 s-au clasat azi și sportivii din barca de dublu rame masculin (BM2-), Andrei Mandrila și Claudiu Neamtu.

Echipajul de dublu vâsle feminin (BW2x), format din Alexandra Ungureanu și Iulia-Liliana Balauca s-a clasat pe locul 2 în cursa de calificare.

Marius-Ionel Bodnar a terminat pe locul 5 cursa de azi la simplu vâsle masculin (BM1x) și intră la recalificări.

„Toate cursele pot fi urmărite LIVE pe site-ul www.worldrowing.com. Vă vom ține la curent cu rezultatele obținute!
Hai, România!„ mai transmite Federația Română de Canotaj.