10:37 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campionatul Mondial din Qatar Brazilia, spectacol contra Coreei de Sud. Croația, calificare la penalty-uri

06 Dec, 2022 09:57 1563 Marime text
Imaginile au fost preluate de pe pagina de Facebook „FIFA World Cup“.

Brazilia și Croația sunt alte două echipe calificate în sferturi la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar.

În optimi, Brazilia, pentru care a jucat din nou Neymar, revenit după accidentare, a făcut spectacol contra Coreei de Sud, impunându-se cu 4-1, după ce, în minutul 36, scorul era 4-0!

Au marcat Vinicius Junior (7), Neymar (12 - din penalty), Richarlison (28), Paqueta (36) / Paik Seung-Ho (76).

Croația a ajuns în sferturi după ce a eliminat la penalty-uri Japonia. După 1-1 la finele timpului regulamantar de joc și după prelungiri (G. Maeda 43 / Perisic 56), selecționata europeană a avut câștig de cauză cu 3-1 la penalty-uri.

Eroul Croației a fost portarul Dominik Livakovic, care a apărat trei lovituri de departajare, cele executate de Minamino, Mitoma și Yoshida. Pentru croați au înscris de la punctul cu var Vlasic, Brozovic și Pasalic.

Croația și Brazilia se vor întâlni în sferturi pe 9 decembrie, de la ora 17.00. Cine va câștiga această partidă va juca în semifinală contra învingătoarei din partida Țările de Jos - Argentina (9 decembrie, ora 21.00).

Pe cealaltă parte de tablou se știe un sfert, Anglia - Franța (10 decembrie, ora 21.00), iar învingătoarea din această partidă va avea ca adversară în semifinală, pe 10 decembrie, de la ora 17.00, câștigătoarea duelurilor din optimi Maroc / Spania - Portugalia / Elveția.