20:01 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Box Amalia Niță, de la CSM Constanța, campioană europeană pentru a treia oară! (GALERIE FOTO)

03 May, 2023 16:36 2825 Marime text

Sportiva Amalia Niță, legitimată la CSM Constanța, își continuă dominația în boxul european, astăzi cucerind al treilea titlu continental din carieră!

Pregătită la club de Mihai Constantin, sportiva originară din comuna constănțeană Lumina a câștigat categoria 70 kg de la Campionatul European de tineret de la Erevan (Armenia), în finală impunându-se, fără drept de apel, în fața reprezentanei Ungariei.

”Regina” Maria Amalia – triplă campioană europeană

După două titluri europene la juniori, Amalia Maria Niță a devenit în urmă cu puțin timp campioană europeană de tineret, la categoria 70 kg.

Finala cu Nikolett Kovacs, din Ungaria, a fost una dominată autoritar de sportiva noastră, care s-a impus cu o decizie unanimă 5-0.

Seria impresionantă de invincibilitate a sportivei din Constanța se prelungește și la ”tineret” și-i dorim să continue până la aurul olimpic.

Este cea de-a doua medalie de aur la acest european pentru România, unde lotul feminin a încheiat competiția cu 5 locuri V, 2 medalii de bronz, una de argint (prin Diana Tănăsescu 66 kg) și două medalii de aur, prin Amalia Niță și Mihaela Bădescu.

Felicitări fetelor! Felicitări antrenorilor Adrian și Mihaela Lăcătuș, Constantin Gălbenușe, Luminița Turcin, Alec Năstac! Sus România!, este mesajul Federației Române de Box.

Ce finală, ce prestație! Amalia Niță este campioană europeană de tineret U18!

Sportiva CSM Constanța a învins-o pe unguroaica Nikolett Kovacs, cu o decizie în unanimitate, 5-0, în finala categoriei 70 kg la Campionatul European de la Erevan.

Amalia și-a pus în valoare alonja superioară și tehnica ireproșabilă și și-a ținut la respect adversara.

Neînvinsă în carieră, Amalia cucerește cea de-a treia medalie de aur în trei ani la Campionatele Europene!

Sportiva noastră este campioană europeană de junioare la edițiile din 2021, de la Tbilisi, și 2022, de la Montesilvano.