01:14 30 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschetbalistele de la CSM Constanța au învins în deplasare CSM Alexandria

16 Oct, 2022 12:14 1170 Marime text

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a susținut al doilea meci din noua ediție a Ligii Naționale, iar, după o înfrângere în prima rundă (56-64 acasă cu Hoya ACS KSE Târgu Secuiesc), acum a venit un succes, 80-61 în deplasare cu CSM Alexandria.

Formația de pe litoral a condus și la pauză, cu 41-30, iar pe sferturi scorul în partida Alexandria – Constanța a fost 22-14, 8-27, 13-18, 18-21.

CSM Constanța obține prima sa victorie în Liga Națională de Baschet Feminin după un final de meci în care a controlat ostilitățile.Teodora Manea și Lydia Rivers au fost jucătoarele cu cea mai mare eficiență pe parchet, Anisia Croitoru fiind cea mai bună marcatoare a partidei. Manea a încheiat meciul cu 12p (1x3p), 3 intercepții, 7 recuperări în 19 minute pe parchet. Lydia Rivers realizează primul său double double, cu 11p, 12 recuperări și o intercepție în timp ce Anisia Croitoru a fost de neoprit sub panou acolo unde a avut un procentaj de 86 % de reușită (6 aruncări din 7) terminând partida cu 15 puncte (1x3p) și 2 recuperări. Eva Petrof își face debutul la echipă cum nu se poate mai bine, cu 11 puncte (3x3p), o recuperare iar proaspăt venita de la Cupa Mondială 2022, Miljana Dzombeta și-a trecut în cont 9 puncte (1x3p), 6 intercepții, 7 pase decisive în 25 de minute pe parchet, este mesajul CSM Constanța.

Pentru formația de pe litoral au marcat Anisia Croitoru – 15p, Teodora Manea – 12p, Evelina Petrof – 11p, Lydia Rivers – 11p, Naomi Davenport – 10p, Miljana Dzombeta – 9p, Paloma Cucu – 6p, Alina Podar – 4p și Denisa Ardelean – 2p.

Pentru jucătoarele antrenate de Tatiana Gallova urmează două meciuri pe teren propriu, pe 22 octombrie, cu Sirius Tg Mureș, și pe 5 noiembrie, cu Baschet UAV Arad.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța)