14:01 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet Egalitate după două meciuri în semifinala dintre CSM Constanța și FCC Baschet UAV Arad. Partida decisivă, pe litoral (GALERIE FOTO)

06 Apr, 2023 20:50 1292 Marime text

Al doilea meci dintre echipele feminine de baschet CSM Constanța și FCC Baschet UAV Arad, contând pentru semifinalele Ligii Naționale, disputat la Arad, i-a revenit echipei gazdă, care a egalat scorul la general, 1-1.

Prima partidă fusese câștigată, pe litoral, de CSM Constanța, scor 80-63, iar în această seară echipa arădeană s-a impus în propriul fief cu 64-60.

Gazdele au condus și la pauză, cu 34-29, iar pe sferturi scorul în partida Arad – Constanța a evoluat astfel: 20-16, 14-13, 13-16, 17-15.

În această situație, de egalitate generală, se va disputa al treilea meci, cel decisiv, programat la Constanța, duminică, 9 aprilie.

Baschetbalistele noastre vor juca la Constanța meciul decisiv pentru calificarea în Finala Ligii Naționale, după ce au cedat la mare luptă, pe terenul lui FCC Baschet UAV Arad, scor 60-64.

Echipa antrenată de Tatiana Gallova a luptat împotriva unui adversar redutabil, care a avut un public zgomotos de partea sa, presiunea din ultimul minut punându-și amprenta pe acțiunile fetelor noastre. La 60-62, șansele irosite sub panoul advers ne-au privat de o victorie care ar fivînchis Semifinala după meciul 2.

Rebecca Tobin a terminat în double double, cu 14 puncte și 17 recuperări!

Au evoluat: Vitulova 16p, Podar 9p, Cucu 8p, Dzombeta 6p, Hayes 5p (9 recuperări), Bianca Fota 2p, Petrof, Manea. Capul sus! Totul se va decide la Constanța!

Meciul 3 al Semifinalei CSM Constanța - FCC Baschet UAV Arad se joacă Duminică, 9 Aprilie, de la ora 18.00! Să facem Sala Sporturilor neîncăpătoare! Hai, Constanța!, este mesajul grupării de pe litoral.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)