13:37 08 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet. Cupa României CSM Constanța, aproape de un rezultat favorabil la primul meci din Grupa F (GALERIE FOTO)

15 Sep, 2023 21:39 1271 Marime text

Baschetbaliștii de la CSM Constanța au revenit vineri, 15 septembrie 2023, în arenă și au debutat în noul sezon competițional.

În weekend, Constanța este gazda Grupei F din Cupa României, în prima fază a întrecerii.

Cu noile achiziții făcute în vară, echipa antrenată, din acest sezon, de Dan Fleșeriu, luptă pentru calificare cu CS Vâlcea 1924 și CSU Sibiu.

Meciurile se joacă pe noul parchet montat la Sala Sporturilor, astfel: CSM Constanța – CSU Sibiu (vineri, 15 septembrie), CS Vâlcea 1924 - CSU Sibiu (sâmbătă, 16 septembrie, de la ora 19.00) și CSM Constanța - CS Vâlcea 1924 (duminică, 17 septembrie, de la ora 19.00).

CSM Constanța a cedat în prima partidă, cu CSU Sibiu, scor 80-84, la pauză 35-45.

Pe sferturi, scorul în partida Constanța – Sibiu a fost 14-20, 21-25, 31-18, 14-21.

Pentru CSM Constanța au marcat: Bryan Michael Griffin – 22p, Jorden Randell Duffy – 13p, Cedric Earl Henderson Jr. – 13p,  Kyndall James Hill – 10p, Rolland Torok – 9p,  Vytenis Cizauskas – 7p și Dragoș Andrei Diculescu – 6p.

Baschetbaliștii CSM Constanța au fost aproape de un rezultat favorabil, după ce au revenit senzațional în sfertul 3, pe care l-au câștigat cu 31-18!

Deși au intrat în avantaj la ultimul parțial, 64-63, jucătorii antrenați de Dan Fleșeriu n-au reușit să păstreze ritmul, iar sibienii au întors din nou rezultatul. La 82-78, cu un minut înainte de final, Henderson Junior a ratat o aruncare de 3 puncte, iar ardelenii au gestionat perfect timpul rămas pentru a se impune: scor 84-80.

Mai este de lucru pentru integrarea jucătorilor veniți în vară, dar echipa a arătat personalitate, este mesajul CSM Constanța.

Cupa României începe în acest sezon cu 6 grupe preliminare.

Mai departe merg câștigătoarele grupelor și cele mai bune două ocupante ale locurilor 2.

Echipele calificate vor evolua în Turneul Final 8, programat în perioada 13-18 februarie 2024.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)