12:42 06 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța, victorie în primul meci din semifinalele Ligii Naționale (GALERIE FOTO)

02 Apr, 2023 20:22 1244 Marime text

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a debutat cum nu se poate mai bine, cu victorie, în semifinalele Ligii Naționale.

Astăzi, la Constanța, jucătoarele pregătite de Tatiana Gallova (antrenor principal) și Norbert Kovasch (secund) au câștigat primul meci cu FCC Baschet UAV Arad, scor 80-63.

Gazdele au condus și la pauză, cu 35-26, iar pe sferturi duelul Constanța – Arad s-a dus astfel: 13-17, 22-9, 24-24, 21-13.

Pentru CSM Constanța au marcat Alina Podar - 25p, Keyona Hayes - 20p, Rebecca Tobin - 12p, Miljana Dzombeta - 10p, Paloma Cucu - 4p, Anisia Croitoru - 4p, Teodora Manea - 3p și Bianca Fota - 2p.

A doua partidă din semifinale dintre cele două echipe a fost programată la Arad (joi, 6 aprilie, de la ora 18.30), iar, dacă va fi cazul, se va juca și meciul decisiv, la Constanța, duminică, 9 aprilie.

Un sfert 2 fabulos, adjudecat cu 22-9, le-a permis fetelor antrenate de Tatiana Gallova și Norbert Kovasch să conducă la pauză, 35-26, și să intre în ultimul sfert cu același avantaj, 59-50. Aproape dublat însă până la final, în aplauzele suporterilor noștri, care au creat o atmosferă superbă la Sala Sporturilor!

Keyona Hayes a făcut, din nou, un meci excelent, pe care l-a încheiat în double double, cu 20 de puncte, 10 recuperări și două pase decisive. Performanță reușită și de Rebecca Tobin, cu 12 puncte, 10 recuperări și 5 pase decisive.

Alina Podar a pus 25 de puncte pe tabelă pentru CSM Constanța, pentru care au mai evoluat: Dzombeta 10p (7 pase decisive), Cucu 4p, Croitoru 4p, Manea 3p, Bianca Fota 2p și Ardelean.

Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Mulțumim, spectatorilor pentru susținere! Urmează meciul 2 al Semifinalei, Joi, 6 aprilie, de la ora 18.30, la Arad. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Calificată  în semifinalele Ligii Naționale de baschet în primul an de la înființare, CSM Constanța este revelația acestei ediții a întrecerii.

Echipa de pe litoral a avut parte de un sezon regular excepțional, pe care l-a încheiat pe locul doi, înregistrând nu mai puțin de 16 victorii în 20 de meciuri, iar evoluția deosebită continuă, iată, și în semifinale.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)