01:05 03 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța, primul succes al sezonului, obținut în deplasare

23 Oct, 2022 12:36 1570 Marime text

Formația masculină de baschet CSM Constanța a disputant astăzi meciul din etapa a doua a Ligii Națională, duelându-se în deplasare cu CSM 2007 Focșani.

După ce, runda trecută, formația constănțeană a cedat în prelungiri, acum a reușit să câștige, scor 74-63, realizând prima victorie a sezonului.

CSM Constanța a condus și la pauză, cu 44-24, iar pe seturi scorul în disputa Focșani – Constanța a fost 12-22, 12-22, 16-14, 23-16.

Pentru echipa oaspete au marcat Nathan Johnson – 14p, Egidijus Mockevicius – 12p, Vlad Corpodean – 11p, Vytenis Cizauskas – 8p, Jarid Rhodes – 7p, Daniel Mâinea – 6p, Andrei Oprean – 6p, Mario Lazăr – 5p și Jakob Lovrenc – 5p.

CSM Constanța obține prima sa victorie în Liga Națională de Baschet Masculin, în deplasare, pe terenul celor de la CSM Focșani.

A doua etapă a fost de bun augur pentru băieții antrenați de Alexandru Olteanu, in care au prestat un meci solid. Primele două sferturi au aparținut Constanței, care a condus la pauză cu 44-24 iar mai apoi gazdele au redus din diferență. Pe final Constanța a gestionat bine momentele jocul, obținând o victorie la 11 puncte, scor final CSM Constanța 74-63 CSM Focșani.

Egidijus Mockevičius a fost cel mai eficient gladiator de pe parchet, meci în care a încheiat cu 12p, 8 recuperări, 2 pase decisive, o intercepție. Cel mai bun marcator al Constanței a fost Nate Johnson cu 14p (3x3p), 3 recuperări, o pasă decisivă. Vlad Corpodean a făcut un meci solid și a încheiat cu 11p (3x3p), 2 recuperări, 3 intercepții. Vytenis Čižauskas a livrat nu mai puțin de 8 pase decisive având 9 recuperări și 8 puncte înscrise cu 3 intercepții.

CSM Constanța va juca pe teren propriu în următoarea etapă, pe 29 Octombrie, partidă în care o va întâlni pe Laguna Sharks București, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța)