12:56 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța, „meci curajos“ cu Hoya ACS KSE Târgu Secuiesc, dar pierde la opt puncte (GALERIE FOTO)

02 Oct, 2022 12:35 1079 Marime text

• Pentru echipa de pe litoral, cele mai multe puncte, 20, le-a marcat Alina Podar.

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a disputat primul meci din noua ediție a Ligii Naționale, întâlnind pe teren propriu Hoya ACS KSE Târgu Secuiesc, partida disputându-se pe Arena de Baschet București.

Confruntarea i-a revenit echipei oaspete, scor 64-56.

Hoya ACS KSE Târgu Secuiesc a condus și la pauză, 35-25, iar pe sferturi scorul în meciul Constanța – Târgu Secuiesc a fost 16-21, 9-14, 13-11, 18-18.

Pentru CSM Constanța au înscris Alina Podar – 20p, Naomi Devenport – 19p, Anisia Croitoru – 6p, Lydia Rivers – 5p, Dora Ardelean – 4p și Paloma Cucu – 2p.

CSM Constanța face un meci curajos cu KSE Tg. Secuiesc, cu o rotație scurtă din 7 jucătoare, însă echipa din Tg. Secuiesc se impune la 8 puncte. Naomi Davenport încheie meciul său de debut în double double, cu 19p (3x3p) și 10 recuperări, Alina Podar încheie cu 20p (2x3p), 4 recuperări, 3 pase decisive. În următoarea etapă, CSM Constanța va juca în deplasare la CSM Alexandria, pe 15 octombrie. Mulțumim tuturor pentru încurajări, hai Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)