14:35 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța, înfrângere în primul meci al finalei cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (GALERIE FOTO)

14 Apr, 2023 08:11 1485 Marime text

Finala Ligii Naționale de baschet, întrecerea feminină, între campioana en-titre, ACS Sepsi SIC Sfîntu Gheorghe, și CSM Constanța, revelația competiției, și-a consumat primul meci.

Cele două formații s-au întâlnit la Sfântu Gheorghe, iar gazdele s-au impus cu 94-63, după ce la pauză scorul a fost egal, 36-36, echipa de pe litoral câștigând sfertul doi.

Pe sferturi, scorul în disputa Sfântu Gheorghe – Constanța a fost 24-13, 12-23, 32-17, 26-10.

Misiunea baschetbalistelor CSM Constanța în fief-ul campioanelor de la Sepsi Sfântu Gheorghe s-a dovedit a fi una extrem de dificilă, în ciuda unei prime reprize în care au jucat de la egal la egal cu valoroasele lor adversare (scor 36-36).

Fetele antrenate de Tatiana Gallova au pierdut din ritm în sfertul 3, iar meciul 1 al Finalei Play-Off a Ligii Naționale s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 94-63.

Miljana Dzombeta a încheiat partida cu 18 puncte, 4 recuperări și 8 pase decisive. Celelalte puncte au fost reușite de: Podar 13p, Hayes 12p (9 recuperări), Vitulova 5p, Tobin 4p, Petrof 4p, Cucu 3p, Manea 2p, Croitoru 2p. A mai jucat Bianca Fota.

Meciul 2 al Finalei se joacă Vineri, 14 Aprilie, de la ora 19.00 (n.r. tot la Sfântu Gheorghe) și va fi în direct pe FRB TV. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Finala se joacă în sistemul cel mai bun din cinci meciuri. După cele două partide de la Sfântu Gheorghe, confruntările se mută pe litoral, pe 20 aprilie și pe 21 aprilie, al doilea meci dacă va fi necesar. O eventuală partidă decisivă se va juca la Sfântu Gheorghe, pe 24 aprilie.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)