05:22 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța, a șaptea victorie la rând la feminin. La masculin, misiune imposibilă cu CSM CSU Oradea (GALERIE FOTO)

15 Jan, 2023 09:58 1335 Marime text

În cele două meciuri jucate în Liga Națională de baschet în acest weekend, CSM Constanța a înregistrat o victorie (la feminin) și o înfrângere (la masculin).

În întrecerea fetelor, echipa de pe litoral a întâlnit pe teren propriu CSM Alexandria, de care a dispus cu 77-49 (42-29), pe sferturi 19-15, 23-14, 17-15, 18-5.

Victorie la primul meci pe teren propriu din acest an și cea de-a 7-a consecutivă din acest sezon în Liga Națională de Baschet Feminin! CSM Constanța a învins CSM Alexandria, la capătul unui meci pe care l-a controlat cu autoritate. Spectatorii au avut parte de concursuri cu premii la pauză. CSM Constanța și-a consolidat locul între primele trei ocupante al Ligii Naționale de Baschet Feminin. Hai, Constanța!, este mesajul clubului de la malul mării.

De la echipa gazdă, Mljana Dzombeta a încheiat în double double, cu 11 puncte, 3 recuperări și 12 pase decisive. Principalele marcatoare au fost Eva Petrof - 13p și Anisia Croitoru - 10p, urmate de Rivers - 9p / 5 recuperări / 13 pase decisive, B. Fota - 9 / 3 / 3 și Davenport - 7 / 3 / 0. Au mai evoluat: Podar - 5p, Cucu - 4p, Vitulova - 4p, Manea - 3p, Ardelean - 2p și D. Fota.

La masculin, CSM Constanța s-a duelat, tot pe teren propriu, cu liderul Conferinței B, CSM CSU Oradea, care a câștigat meciul cu 108-61 (52-33), oaspeții câștigând toate sferturile: 31-20, 21-13, 29-11, 27-17.

Nu a fost seara noastră. Băieții au avut o misiune imposibilă în fața orădenilor, care și-au respectat statutul de favoriți. Lazăr a încheiat în double double, cu 13 puncte și 12 recuperări, iar Cebasek a pus 16 puncte pe tabelă. Au mai evoluat: Cizauskas 8 puncte, Rhodes 8p, Johnson 6p, Oprean 5p, Corpodean 3p, Gribinic 2p, Bălan. Mulțumim celor care ne-au susținut și la acest meci. Vor mai fi multe, iar spectacolul nu va lipsi din Arena Gladiatorilor. Hai, Constanța!, se arată pe pagina de Facebook a CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța)