02:06 20 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța a pierdut la mare luptă meciul cu BC CSU Sibiu

17 Mar, 2023 14:23 1304 Marime text

Echipa masculină de baschet CSM Constanța a disputat un nou meci în hrupa 1-10 a Ligii Naționale, întâlnind în deplasare BC CSU Sibiu.

Partida s-a încheiat cu succesul gazdelor, dar la diferență mică, 78-74, după ce echipa de pe litoral a condus la pauză (40-37), încheind primul sfert în avantaj, iar al doilea fiind egal.

Pe sferturi, scorul în meciul Sibiu – Constanța a fost 20-23, 17-17, 20-15, 21-19.

Baschetbaliștii CSM Constanța au făcut un meci curajos în Sala Transilvania, unde au dat o replică solidă gazdelor de la BC CSU Sibiu. Băieții antrenați de Alexandru Olteanu au pierdut la mare luptă, scor 74-78, după ce au fost o repriză peste adversarii lor (40-37). Ardelenii au încheiat sfertul 3 în avantaj, 57-55, și apoi au forțat desprinderea, dar două aruncări de 3p reușite de Corpodean și Johnson ne-au readus în joc. Finalul a fost pe muchie de cuțit: ne-am apropiat la două puncte, cu 10 secunde rămase din meci, dar sibienii au rezistat și au câștigat, este mesajul CSM Constanța.

Principalul realizator pentru echipa de pe litoral a fost Nate Johnson, cu 19p (5 recuperări, 3 pase decisive), urmat de Vlad Corpodean, cu 16p (4 aruncări de 3p, 80% procentaj).

Au mai evoluat: Ivanauskas - 13p (5 recuperări), Cizauskas - 12p, Cebasek - 4p (5 recuperări), Lazăr - 4p, Mockevicius - 2p (11 recuperări), Gribinic - 2p, Mâinea - 2p și Oprean.

Aflată pe locul zece în clasament, cu 16 puncte, CSM Constanța va juca următorul meci în Grupa 1-10 a Ligii Naționale miercuri, 22 martie, tot în deplasare, cu SCM U Craiova (locul 6, cu 17 puuncte).

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (CSM Constanța Baschet)