15:41 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța a jucat de la egal la egal contra campioanei, care și-a respectat însă statutul de favorită (GALERIE FOTO)

12 Mar, 2023 10:41 1205 Marime text

Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța a găzduit meciul de baschet dintre echipele masculine CSM Constanța și U-Banca Trasilvania Cluj-Napoca, formația campioană și deținătoarea Cupei României.

Gazdele au încercat să producă surpriza, au jucat foarte bine, din cele patru sferturi au câștigat unul, iar pe altul l-au încheiat la egalitate, însă calculul hârtiei sa respectat, iar echipa clujeană s-a impus.

Scorul a fost strâns, 98-92, la pauză 40-37 în favoarea oaspeților.

Pe sferturi, meciul Constanța - Cluj-Napoca a evoluat astfel: 15-18, 22-22, 24-31, 31-27.

Baschetbaliștii CSM Constanța au făcut un meci foarte bun și au jucat de la egal la egal contra campionilor de la U-Banca Transilvania Cluj, care și-au respectat statutul de favoriți și s-au impus după un meci de mare luptă la Sala Sporturilor.

Oaspeții au intrat la pauză cu un avantaj de numai 3 puncte, 40-37, iar diferența s-a făcut practic în sfertul 3, câștigat de clujeni la 7 puncte. Băieți antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian au dat totul pe teren pentru a produce surpriza, iar suporterii au fost încă o dată minunați, dar experiența Clujului a fost decisive, se arată pe pagina de Facebook a CSM Constanța.

Pentru formația de la malul mării au evoluat: Nate Johnson 18 puncte, Cizauskas 17p (8 pase decisive), Mockevicius 15p, Ivanauskas 14p (9 recuperări), Cebasek 12p, Mâinea 7p, Corpodean 5p, Lazăr 4p și Gribinic.

În grupa 1-10 a Campionatului Național, CSM Constanța ocupă locul opt, cu 15 puncte, iar în etapa viitoare va juca în deplasare cu BC CSU Sibiu (locul 4, cu 17 puncte), joi, 16 martie, de la ora 18.00.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)