22:43 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța a condus la pauză, dar a pierdut al doilea meci cu CSM Târgoviște din semifinală (GALERIE FOTO)

05 Apr, 2024 21:27 812 Marime text

Echipa feminină de baschet CSM Constanța, vicecampioana României, a disputat astăzi, 5 aprilie 2024, în deplasare, al doilea meci cu CSM Târgoviște, din semifinala play-off al Ligii Naționale.

Antrenată de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu, formația de pe litoral conducea cu 1-0 la general (după 62-61, în prima partidă, de la Constanța) și, cum întâlnirea din penultimul act se dispută după sistemul 2 din 3, dacă se impunea și în a doua confruntare, CSM Constanța punea capăt semifinalei și, cu 2-0, avansa în finală.

Meciul de la Târgoviște s-a încheiat însă cu succesul gazdelor, scor 67-62, însă după ce formația vizitatoare a condus la pauză, cu 38-35.

Pe sferturi, scorul în disputa Târgoviște – Constanța a fost 23-16, 12-22, 15-17, 17-7.

CSM Târgoviște este una dintre echipele de tradiție ale baschetului feminin românesc, cu 12 titluri de campioană în palmares.

În urma acestei victorii, scorul la general a devenit 1-1, iar în această situație se va disputa partida decisivă, pe 9 aprilie, la Constanța.

La echipa de pe litoral a debutat în această partidă noua achiziție, lituanianca Laura Miškinienė, și a făcut-o convingător.

Deznodământul semifinalei se amână. CSM Constanța a cedat, într-un final dramatic, la Târgoviște, iar calificarea în finală se va decide în meciul 3, la Constanța. Aflate în avantaj după primele trei sferturi, 55-50, fetele noastre au plătit tribut ratărilor și paselor greșite din finalul partidei. Gazdele au preluat conducerea și au gestionat mai bine ultimele 3 minute, când au rezistat fără coș primit, este mesajul CSM Constanța.

Pentru echipa constănțeană au evoluat: Miškinienė 15 puncte (6 recuperări, 2 pase decisive), Higgins 15p (6, 1), Živković 12p (9, 2), Koizar 7p (4, 1), Gödri-Părău 4p (6, 4), Irimia 3p (4, 0), Podar 3p (1, 2), Jones 3p (0, 1), Mărginean, Ghizilă.

Sursa foto: Facebom (CSM Constanța Baschet)