12:58 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet CSM Constanța a câștigat la aproape 40 de puncte cu CS Universitatea Cluj-Napoca, în campionat

11 Feb, 2024 08:16 814 Marime text

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a realizat o victorie la scor, la diferență de 37 de puncte, în etapa a 12-a a Ligii Naționale, în deplasare cu  CS Universitatea Cluj-Napoca, partidă disputată în Sala Horia Demian.

Jucătoarele antrenate de staff-ul condus de Alexandru Olteanu s-au impus cu 83-46, realizând a 11-a victorie din 11 meciuri, care instalează, cel puțin pentru moment, echipa de pe litoral în fotoliul de lider!

CSM Constanța a condus și la pauză, cu 45-25, iar pe sferturi scorul în partida Cluj-Napoca – Constanța a fost 13-14, 12-31, 16-17, 5-21.

A fost un joc la discreția vicecampioanelor României, cu Gabriela Mărginean, 21 de puncte, în prim-plan, necruțătoare la aruncările de 3 puncte: 7/8 reușite, procentaj 88%!

Godri-Părău 12p (5 pase decisive), Delic 9p (5 recuperări, 3 pase decisive), Higgins 8p (10 recuperări), Zivkovic 6p (4 recuperări), Croitoru 6p, Denisa Fota 5p, Podar 4p (2, 3), Koizar 4p (4, 4), Bianca Fota 3p (4, 2), Irimia 3p (3, 2) și Ghizilă 2p au pus umărul la cea de-a 11-a victorie stagională, care instalează, cel puțin pentru moment, echipa antrenată de Alexandru Olteanu în fotoliul de lider!

Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Urmează marele derby cu campioana Sepsi Sfântu Gheorghe, care vine la Constanța pentru meciul-restanță din decembrie. Joi, 15 Februarie, ne revedem în Sala Sporturilor! Haideți să umplem tribunele! Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Pe primele două locuri se află CSM Constanța (vicecampioana României), cu 22p (11 victorii în 11 meciuri) și ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, cu 20 de puncte (10 victorii în 10 meciuri).

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (CSM Constanța Baschet)

Baschetbalistele de la CSM Constanța nu i-au dat nicio șansă ultimei clasate (GALERIE FOTO)