11:29 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet A doua în ierarhie după sezonul regular, cu 16 victorii, CSM Constanța continuă lupta pentru medalii

19 Mar, 2023 13:51 912 Marime text

Echipa feminină de baschet CSM Constanța a realizat performanța de a încheia pe locul doi sezonul regular al Ligii Naționale.

În ultima etapă a aceastei faze a competiției, formația de pe litoral a jucat în deplasare cu Rapid București și a câștigat cu 95-69.

Pe sferturi, scorul în duelul Rapid – Constanța a fost 15-16, 22-28, 13-26, 19-25.

CSM Constanța încheie sezonul regulat al Ligii Naționale de Baschet Feminin pe locul 2! Baschetbalistele noastre au câștigat cu 95-69 pe terenul Rapidului, reușind să se impună în toate cele 4 sferturi. După 44-37 la pauză, fetele antrenate de Tatiana Gallova au fost net superioare și nu le-au mai dat nicio șansă adversarelor. Keyona Hayes a avut un monster game și a încheiat în double double, cu 23 de puncte și 18 recuperări! Teresa Vitulova a avut o evoluție solidă, cu 18 puncte și 5 recuperări. Alina Podar a fost în mână la aruncările de la distanță (3 din 4, procentaj 75%), reușind un total de 15p, 4 recuperări, 3 pase decisive. Miljana Dzombeta a dat 14 pase decisive și a pus 5p pe tabelă, este mesajul CSM Constanța.

Au mai evoluat: Petrof 13p, Cucu 8p, Tobin 8p, Croitoru 2p, Ardelean 2p, Manea 1p, Denisa Fota și Bianca Fota.

CSM Constanța a totalizat 36 de puncte în sezonul regular, având 16 victorii și numai patru înfrângeri, și continuă cursa pentru medalii.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)