07:18 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Aur și argint pentru CS Farul Constanța la Naționalele de box pentru tineret (galerie foto)

02 Aug, 2021 09:38 4710 Marime text
  • Alexandru Marian Buleu a devenit campion al României la categoria 67 kg.

Campionatul Național de box pentru tineret, întrecere care s-a desfășurat la Brăila, i-a adus două medalii CS Farul Constanța.

La categoria 67 kg, Alexandru Marian Buleu a devenit campion al României, după ce l-a învins în finală pe Adrian Florin Gheorghe, de la Dinamo.

Grație acestui rezultat, Alexandru Buleu va participa la Campionatul European de tineret.

Pe podium la Brăila a urcat și Erson Husein, care, la categoria 51 kg, a cucerit argintul, ajungând astfel vicecampion national.

Aproape de medalii a fost și un al treilea farist, Răzvan Andrei Chivu, care, la categoria 80 kg, a ocupat poziția a cincea.

Antrenorii boxerilor de la CS Farul sunt Mihai Constantin, Ionuț Gheorghe și Marcelică Tudoriu.

CS Farul a participat cu trei boxeri la Campionatul Național, iar sportivii au reprezentat cu mândrie și respect culorile alb-albastre. Farul a strălucit din nou, aducând corabia campionilor la Constanța, cu Alexandru Buleu căpitan, a declarat Mihai Constantin.