10:46 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atleta Georgiana Aniţei a cucerit medalia de aur la Campionatul european pentru cadeţi de la Tbilisi

15 Jul, 2016 21:17 1829 Marime text
Astăzi, atleta româncă Georgiana Aniței a cucerit titlul european şi medalia de aur în cadrul primei ediții a Campionatelor europene de atletism pentru cadeți de la Tbilisi.

Rezultatul româncei, de 13,19 m, reușit din ultima săritură, este încă o dovadă a talentului excepțional al sportivei băcăuance antrenate de Cristi Nemțeanu, campioană mondială de cadete anul trecut la Cali (Columbia), în aceeași probă, scrie agerpres.ro

Medalia de argint a revenit slovenei Eva Pepelnak — 13,03 m, în timp ce medalia de bronz a fost obținută de Tene Cisse (Franța) — 12,79 m.

În finala de la triplusalt feminin a concurat și o altă sportivă româncă, Diana Ana Maria Ion, care a terminat concursul pe locul 6, cu 12,47 m, mai scrie agerpres.ro