05:54 09 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Argint european pentru Cristine Spataru

28 Jul, 2003 00:00 890 Marime text
Calificata in finala probei de triplusalt a Campionatelor Europene de atletism pentru juniori I de la Tampere (Finlanda), sportiva constanteana Cristine Spataru (CS Farul - CSS 1) a reusit sa castige medalia de argint a intrecerii. Cea mai buna saritura a dublei campioane mondiale de cadete de la Sherbrooke (Canada), in probele de triplusalt si saritura in lungime, a fost 13.54 m, rezultat cu care s-a clasat sub rusoaica Anastasiya Taranova (13.61 m), cea care ocupase primul loc si in calificari. Cealalta sportiva constanteana, Alina Popescu (CS Farul - Unirea Focsani), calificata si ea in finala, a urcat pe locul 5, avand o saritura de 13.13 m. In proba masculina de lungime, constanteanul Claudiu Bujin (CS Farul - LPS-CSS) s-a clasat abia al optulea, cu rezultatul de 7.34 m, medalia de aur revenindu-i portughezului Nelson Evora (7.83 m).