09:11 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Amical Dunărea Călărași - Farul Constanța cu șapte goluri, toate marcate în repriza a doua! Au învins gazdele (GALERIE FOTO)

19 Mar, 2024 16:11 1658 Marime text

Stadionul „Ion Comșa“ din Călărași a găzduit, astăzi, 19 martie 2024, meciul amical dintre Farul Constanța, campioana în exercițiu a României, și echipa locală Dunărea, clasată pe locul 2 în Seria a 3-a din Liga a III-a, care are ca obiectiv promovarea în esalonul secund.

A fost un bun prilej pentru „marinari“ de a oferi noi șanse tinerilor din cadrul Academiei Hagi, în lotul deplasat la Călărași regăsindu-se cinci jucători născuți în 2006 (Codreanu, Băsceanu, Leonte, I. Croitoru, Gică) și doi născuți în 2005 (Banu și Ștefănescu), se arată pe site-ul oficial al Farului.

Gazdele s-au impus la final cu 4-3, după un meci spectaculos, în care toate golurile au fost marcate în repriza secundă. Dunărea Călărași a condus cu 4-1, Farul marcând golurile doi și trei în minutele 90 și 90+1.

Au marcat: Vîlea 48, Visan 61, Ilie 68, Băceanu 78 (penalty) / Benchaib 58, Leonte 90, Rivaldinho 90+1.

În această perioadă, Farul are nu mai puțin de 15 jucători convocați la loturile naționale: Louis Munteanu, Constantin Grameni și Gabriel Dănuleasa (U21), Ionuț Cojocaru (U20), Vlad Răfăilă și Rafael Munteanu (U19), Ionuț Cercel și David Păcuraru (U18), John Dumitra, Iustin Doicaru, Alexandru Stoian și Eric Somandru (U17).

Pentru Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi) au evoluat la Călărași: Mușat - Grosu (46 Dussaut), M. Popescu (46 Gică, 86 Leonte), Gustavo (46 Boli), Ganea (46 Croitoru, 86 Ștefănescu) - Banu (46 Băsceanu), N. Popescu (46 Queiros), Casap (cpt.) (46 Vînă) - Codreanu (46 Benchaib), Andronache (46 Rivaldinho), Budescu (46 Deaconu).

Sursa foto: Farul Constanța