23:59 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL Lectia lui Samuelsson (video)

16 Apr, 2010 16:52 1569 Marime text

samuelsson_16_04.jpgSuedezul Mikael Samuelsson, jucător exclus din naţională de selecţionerul nordicilor, şi-a dovedit încă o dată clasa şi a câştigat de unul singur deschiderea play-off-ului pentru Canucks. Vancouver s-a impus greu în faţa celor de la LA Kings. Stoll a marcat primul pentru oaspeţi la mai puţin de un minut de la startul reprizei secunde, Samuelsson răspunzând în numai două minute cu golul de 1-1. Daniel Sedin a adus gazdele în avantaj în minutul 28 iar Modin a restabilit egalitatea la cinci minute distanţă punând capăt unei reprize de senzaţie. Cum al treilea parţial a fost mai degrabă anost, canadienii făcându-l mare pe Quick (41 de intervenţii reuşite), meciul s-a decis în prelungiri când Samuelsson a finalizat perfect o acţiune la care au mai participat Henrik Sedin şi Ehrhoff.

Rezumat: Canucks - Kings 3-2