18:04 19 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL/Buffalo - Pittsburg 4-3. Penguins rateaza fotoliul de lider

30 Dec, 2009 14:04 1749 Marime text

nhl-miercuri.jpgMeci fabulos azi-noapte pe HSBC Arena. Sabers au revenit de la 0-3 şi le-au furat „Pinguinilor" din Pittsburg locul unu în clasament. Drew Stafford a marcat două goluri şi a dat o pasă decisivă conducându-şi coechipierii către un succes improbabil după o repriză şi 90 de secunde. Decizia lui Lindy Ruff, de a schimba portarul titular, Ryan Miller, cu rezerva Patrick Lalime s-a dovedit una cel puţin inspirată, ultimul reuşind să apere 27 de şuturi din 27. Pentru Penguins meciul a părut simplu în prima perioadă, Staal şi Guerin marcând primele două goluri. La un minut şi jumătate după startul reprizei secunde, Kunitz a marcat pentru 3-0 şi oaspeţii se vedeau deja lideri ai clasamentului general din NHL. Stafford a marcat însă o dublă până la a doua pauză iar în ultima repriză gazdele s-au dovedit mult mai inspirate în faţa porţii. Gaustad şi Pominville, ultimul din superioritate, au marcat şi au adus un succes care pare neaşteptat dacă ne uităm strict la statistica şuturilor: 38-24 pentru Penguins.

În celelalte 5 meciuri din NHL s-au înregistrat patru succese la limită, doar Anaheim reuşind un 4-2 care le menţine pe „raţe” în cursa pentru Play-Off.