04:02 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HNL/Sharks - Kings 2-6, San Jose pierde dupa opt partide(Video)

05 Jan, 2010 17:00 1869 Marime text

nhl_luni.jpgDrew Doughty a reuşit patru pase decisive şi Jonathan Quick a oprit 45 din cele 47 de şuturi trimise pe poarta sa, iar Los Angeles s-a impus cu un categoric 6-2 chiar pe patinuarul celor de la San Jose. Handusz, Moller, Kopitar, Smyth, Simmonds şi Parse au marcat pe rând pentru un neverosimil 6-0 cu doar 19 minute înainte de final, golurile marcate de Murray şi Marleau fiind doar o palidă consolare pentru gazde care au dominat copios în statistici, 47-20 la şuturi, însă au ratat nepermis de mult. Remarcabilă, negativ, evoluţia lui Nabokov, portarul gazdelor primind cinci goluri din 16 şuturi, înainte de a fi înlocuit cu Greiss. Din păcate nici rezerva n-a scăpat de umilinţă şi a primit gol la primul şut trimis pe poarta sa. În urma acestui rezultat, San Jose rămâne pe locul secund în ligă, în timp ce Los Angeles au urcat pe locul 5 în Conferinţa de Vest.

Rezumat Sharks - Kings 2-6

În celălalt meci de luni noaptea, NY Rangers s-au impus cu 3-2 în faţa lui Boston Bruins. Meciul a fost decis de accidentarea internaţionalului canadian Patrice Bergeron, cel care ar putea rata Jocurile Olimpice şi care a părăsit gheaţa în repriza secundă în urma unei faze stupide de atac. Pucul trimis puternic de coechipierul său, Dennis Widemann, l-a nimerit în mâna dreaptă pe Bergeron, iar liderul celor din Boston nu a mai putut continua partida.
Rezumat Rangers – Bruins 3-2