VIDEO Ilie Bolojan avertizează- Războiul din Golf încetinește economia României și menține inflația ridicată
VIDEO: Ilie Bolojan avertizează- Războiul din Golf încetinește economia României și menține inflația ridicată
22 May, 2026 10:47
ZIUA de Constanta
146
Marime text
146
Marime text

Ilie Bolojan susține azi, 22 mai o conferință de presă în Vrancea, la Vizantea-Livezi, unde Bolojan a participat la inaugurarea unui complex balnear și la o întâlnire cu aleși locali PNL.
Întrebat despre prognoza Comisiei Europene și despre posibilele consecințe economice, Ilie Bolojan a spus că evoluția era previzibilă în contextul tensiunilor internaționale și al încetinirii economiilor europene, scrie stiripesurse.ro.
„Era evident că ceea ce s-a întâmplat de la finalul lunii februarie și până astăzi, prin războiul din Golf, va avea niște efecte asupra economiilor din toată lumea și asupra creșterii prețurilor la combustibil”, a declarat premierul interimar.
Acesta a afirmat că majorarea costurilor cu energia și combustibilul afectează dezvoltarea economică și contribuie la menținerea unei inflații ridicate.
„Este un factor care nu ajută la dezvoltarea economică și care a făcut ca toate economiile să încetinească, inclusiv economia noastră, contribuind și la creșterea inflației”, a spus Bolojan.
Citește și:
Prețurile la carburanți au explodat. La Constanța, prețurile minime sunt de 9,53 lei/L pentru motorină
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Vezi toate STIRILE VIDEO!
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


