Președintele Nicușor Dan discută, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții AUR
Președintele Nicușor Dan discută, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții AUR
23 Jun, 2026 13:46
ZIUA de Constanta
190
Marime text
190
Marime text

Președintele Nicușor Dan discută, marți, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții AUR, în cadrul noilor consultări convocate de șeful statului cu partidele parlamentare, pentru a desemna un candidat la funcția de premier.
Din delegația AUR fac parte președintele partidului, George Simion, europarlamentarul Gheorghe Piperea, deputatul Gianina Șerban, liderul senatorilor formațiunii, Petrișor Peiu, și europarlamentarul Adrian Axinia, potrivit Agerpres
Urmează la consultări PNL, USR, UDMR, Grupul parlamentar al minorităților naționale, S.O.S. România, POT, Grupul parlamentar Uniți pentru România, Grupul parlamentar PACE - Întâi România și parlamentarii neafiliați.
Noile consultări vin după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a picat luni la vot în Parlament. Adrian Veștea a fost a doua propunere de premier făcută de Nicușor Dan, după ce Eugen Tomac și-a depus mandat.
Citește și
Delegația PSD a ajuns la consultările de la Palatul Cotroceni în vederea desemnării unui nou premier
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


