Scandal în județul Constanța Un bărbat, condamnat la închisoare după ce ar fi distrus un autoturism cu ranga iar apoi și-ar fi scos organul genital în fața poliției și a altor persoane
Scandal în județul Constanța: Un bărbat, condamnat la închisoare după ce ar fi distrus un autoturism cu ranga
232
Marime text

Un bărbat riscă să ajungă la închisoare, după ce ar fi fost implicat într-un scandal monstru, în localitatea Tortoman din județul Constanța, iar apoi și-ar fi scos organul genital în fața polițiștilor dar și a altor persoane.
Protagonistul scandalului petrecut la începutul lunii august, anul trecut, spun anchetatorii, ar fi Cocoș Cristian, trimis în judecată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Medgidia sub mai multe capete de acuzare, respectiv: distrugere, prev. de art. 253 alin. (1) Cod Penal, tulburarea ordinii și liniștii publice, prev. de art. 371 alin. (2) și (3) Cod Penal și ultrajul contra bunelor moravuri, prev. de art. 375 Cod Penal, toate cu aplicarea art. 38 alin. (1) din Codul Penal și art. 41 alin. (1) Cod penal
Prin actul de sesizare a instanţei s-au reținut următoarele:
La data de 03.08.2025, în jurul orelor 20:00, pe raza loc. Tortoman, str. Tineretului, inculpatul C.C. a distrus prin aruncarea cu o rangă metalică autoturismul marca Audi A4, de culoare neagră proprietatea numitului M.I., aflat la momentul respectiv în posesia numitului (...).
La aceeași dată, prin violențe comise împotriva bunurilor (distrugerea autoturismului) și prin folosirea de obiecte apte să pună în pericol integritatea corporală (rangă metalică, lopată, cuțit), inculpatul C.C. a tulburat ordinea și liniștea publică, creând o stare de temere persoanelor prezente.
În plus, spun procurorii, în fața organelor de poliție și a mai multor persoane, inclusiv minori, inculpatul C.C. a săvârșit un act de exhibiționism, prin aceea că și-a expus organul genital publicului.
La finele lunii ianuarie 2026, Judecătoria Medgidia l-a condamnat pe inculpat la aproape 2 ani de închisoare, cu executare.
MINUTA
Soluția pe scurt: În temeiul art. 253 alin. (1) din Codul Penal., cu aplic. art. 396 alin.1, alin.2 și alin.10 C.proc.pen., condamnă pe inculpatul C C la pedeapsa principală de 6 luni închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de distrugere (fapta din data de 03.08.2025).
În temeiul art. 371 alin. (2) și (3) din Codul Penal, cu aplic. art. 396 alin.1, alin.2 și alin.10 C.proc.pen., condamnă pe același inculpat, C C, la pedeapsa principală de 1 an și 6 luni închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de tulburarea ordinii și liniștii publice (fapta din data de 03.08.2025).
În temeiul art. 375 din Codul Penal, cu aplic. art. 396 alin.1, alin.2 și alin.10 C.proc.pen., va condamnă pe același inculpat, C C, la pedeapsa principală de 6 luni închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de ultrajul contra bunelor moravuri (fapta din data de 03.08.2025).
În temeiul art. 38 alin. 1 C.pen., constată existența concursului de infracțiuni între faptele deduse judecății. În temeiul art. 39 alin. (1) lit. b) Cod.pen. contopește pedepsele şi aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 1 an și 6 luni închisoare, la care adaugă un spor de o treime din celelalte pedeapse stabilite ( de 6 luni închisoare și 6 luni închisoare ) , respectiv 4 luni închisoare, urmând ca, în final, inculpatul C C să execute pedeapsa rezultantă de 1 an și 10 luni închisoare.
Pedeapsa astfel stabilită se execută în regim de detenţie, conform art. 60 Cod penal. În baza art. 404 alin. 4 lit. a) Cod procedură penală rap. la art. 72 Cod penal, deduce din pedeapsa rezultantă de 1 an și 10 luni închisoare durata reținerii executată în baza Ordonanței din data de 04.08.2025 ( măsură dispusă de la data de 04.08.2025 ora 04.30 la data de 05.08.2025 ora 04.30 ).
În temeiul art. 404, alin. (4), lit. b) C.proc.pen. și art. 399, alin. (1), (4) C.proc.pen. menţine pentru 60 de zile măsura controlului judiciar luată față de inculpatul C C , urmând a fi verificată până la data de 28.03.2026.
În temeiul art. 19 alin. (1) Cod procedură penală, art. 25 alin. (1) Cod procedură penală şi art. 397 alin. (1) Cod procedură penală cu referire la art. 1349 Cod civil și art. 1357 Cod civil, admite acţiunea civilă exercitată de partea civilă M I şi obligă inculpatul C C să-i plătească acesteia suma de 1000 lei cu titlu de daune materiale.
În temeiul art.404 alin.4 lit.e rap. la art.274 alin.1 teza întâi C.proc.pen., obligă pe inculpat la plata către stat a sumei de 2.500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat (din care suma de 2.000 lei aferentă urmăririi penale).
În temeiul art.404 alin.4 lit.e rap. la art.275 alin.6 C.proc.pen dispune avansarea din fondurile Ministerului Justiției către Baroul Constanța a sumei de 1.797 lei reprezentând onorariul apărătorului desemnat din oficiu pentru inculpatul C C, avocat Cojocaru Monica Lucia, cu delegaţie pentru asistenţă judiciară obligatorie nr. 1372 /2025. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare cf. art. 410 alin. 1 C.proc.pen., care se depune la Judecătoria Medgidia. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, data de 28.01.2026.
Document: Hotarâre 154/2026 28.01.2026
Decizia a fost contestată de inculpat, iar astfel cauza a fost trimisă spre soluționare la Curtea de Apel Constanța, instanță care a amânat cauza până în mai 2026.
Oricare va fi decizia, va rămâne definitivă!

Surse de documentare: Portalul Instanțelor de Judecată și Rejust.ro
Facem precizarea că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
TikTokerul „Mogoșu”, condamnat la închisoare, după ce ar fi arătat penisul unor elevi, iar cu altă ocazie ar fi făcut scandal într-o cafenea! Ultima șansă, la Curtea de Apel Constanța
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


