Proces la Tribunalul Constanța Prefectul a atacat în instanță o hotărâre a Consiliului Local Eforie (DOCUMENT)
Proces la Tribunalul Constanța: Prefectul a atacat în instanță o hotărâre a Consiliului Local Eforie (DOCUMENT)
13 Jan, 2026 13:18
ZIUA de Constanta
242
Marime text
242
Marime text
Un nou dosar a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Constanța, având ca obiect anularea unei hotărâri de consiliu local. Potrivit informațiilor publicate pe portalul instanțelor de judecată, dosarul cu numărul 59/118/2026 a fost înregistrat la data de 12 ianuarie 2026 și se află în prezent în stadiul procesual de fond.Cauza este soluționată de Secția de contencios administrativ și fiscal și vizează o acțiune formulată de prefect, în cadrul atribuțiilor de tutelă administrativă, prin care se solicită anularea Hotărârii Consiliului Local Eforie nr. 202 din 30 iunie 2025.
În dosar, Prefectul Județului Constanța are calitatea de reclamant, iar Consiliul Local al Orașului Eforie și SC THR Marea Neagră SA sunt pârâți.
Până în acest moment, pe portalul instanței nu sunt afișate informații privind termenele de judecată.
Hotărârea Nr. 20230.06.2025 face referire la aprobarea Raportului de evaluare ce stabileste valoarea redeventei și a constituirii dreptului de superficie cu titlu oneros asupra terenului în suprafață totală de 4.418 mp situat în Orasul Eforie, localitatea Eforie Sud, str. Faleza, nr. 6 și nr. 10E.
Potrivit hotărârii, s-a aprobat contravaloarea folosinței de 7,88 euro/mp/an.
Durata superficiei este de 5 ani. La împlinirea termenului, dreptul de superficie se poate reînnoi prin act adițional la contractul de superficie.
Potrivit sursei citate, contractul de superficie se va incheia daca SC THR Marea Neagra SA este proprietara construcțiilor de pe terenul în suprafață totala de 4.418 mp, situat în Orașul Eforie, localitatea Eforie Sud, str. Faleza, nr. 6 si nr. 10E. Dovada dreptului de proprietate se va face cu certificat de atestare fiscala și copie legalizată după titlul de proprietate asupra construcțiilor sau declarație notarială ca SC THR Marea Neagra SA este proprietara construcțiilor.
În secțiunea Document a materialului, poate fi consultată hotărârea în integralitate.
Despre THR Marea Neagră SA
Firma Turism,Hoteluri,Restaurante Marea Neagră SA din Eforie Nord, oraș Eforie, a fost înființată la data de 02.02.1993 și are ca obiect principal de activitate codul CAEN 5510 - Hoteluri și alte facilități de cazare similare.
Cifra de afaceri THR Marea Neagră SA a fost de 16.077.937 lei în anul 2024, cu un profit de 9.745.636 lei.
Comparativ cu anul anterior, compania a înregistrat o scădere a cifrei de afaceri cu 41,36%.
THR Marea Neagră SA a raportat 12 angajați în anul 2024.
Acționari sunt Transilvania Investments Alliance SA, Alte Persoane Juridice, Actionari Lista.
Administratori sunt Carapiti Dumitru, Rat Răzvan- Legian,Turcu Vasile Cosmin. Carapiti Dumitru este administrator la Celco SA, Grupul DD SA.
Rat Răzvan- Legian este acționar la Turism Calabria SA, administrator la Bursa de Valori Bucuresti SA, director la SSIF BRK Financial Group SA, membru în directorat la Transilvania Investments Alliance SA, administrator la Turism Lotus Felix SA, Transilvania Leasing și Credit IFN SA.
Turcu Vasile Cosmin este asociat unic la Promment Services SRL și administrator la Sinteza SA.
Despre Transilvania Investments Alliance SA
Firma Transilvania Investments Alliance SA din Brașov, a fost înființată la data de 04.02.1993 și are ca obiect principal de activitate codul CAEN 6499 - Alte intermedieri financiare n.c.a., exceptând activități de asigurări și fonduri de pensii.
Acționar este Acționari CF Legii.
Moldovan Marius-Adrian și Rat Răzvan-Legian sunt membrii în directorat.
Rat Răzvan- Legian este acționar la Turism Calabria SA, administrator la Bursa de Valori Bucuresti SA,Turism,Hoteluri,Restaurante Marea Neagra SA, Turism Lotus Felix SA, Transilvania Leasing și Credit IFN SA,director la SSIF BRK Financial Group SA.
Moldovan Marius-Adrian este asociat la Argo Advisors SRL, Upholders SRL,acționar la Optimus Fintech SRL, Codewell Investors SA, Yarooms Investors SA, Alcatraz Investors SA, administrator la Turism Felix SA, Feper SA.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
De asemenea, pentru documentarea acestui articol s-au folosit și informații de pe platforma termene.ro.
Citește și:
THR Marea Neagră scoate la licitație Complexul Bran Brad Bega pentru 8,1 milioane € și Complexul Siret pentru 2,7 milioane €
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


