Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
06:41 14 06 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Prefectul județului Constanța cere anularea unei dispoziții emise de primarul liberal al comunei Băneasa

ro

13 Jun, 2025 12:16 291 Marime text


Prefectul județului Constanța a înregistrat pe rolul secției de contencios administrativ şi fiscal a Tribunalului Constanța dosarul nr.2832/118/2025 având ca obiect - acţiune prefect – tutelă administrativă anulare act administrativ/ dispoziția nr. 148/15.04.2025 emisă de primarul comunei Băneasa din județul Constanța.

Primarul localității Băneasa este liberalul Eleonor Blăgan.


Dispoziția emisă de primarul din Băneasa vizează încetarea raportului de serviciu al L.C. funcția publică de execuție de inspector, clasa I,grad profesional principal în cadrul Compartimentului C.N.I.P.T.


Motivele pentru care se solicită anularea dispoziției este că nu au fost respectate prevederile din HCL privind reorganizarea aparatului de specialitate.

Dispoziția a fost atacată în instanță de de persoana căreia i-a încetat raportul de serviciu.

Magistrații nu au stabilit deocamdată un termen de judecată în dosar.


PRECIZĂRI:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menționează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare și protecția datelor cu caracter personal.

Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.


 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii