Litigiul de un milion de lei dintre Primăria Constanța și Seaview Media SRL, reluat la Curtea de Apel după decizia ÎCCJ
Litigiul de un milion de lei dintre Primăria Constanța și Seaview Media SRL, reluat la Curtea de Apel după
05 Jan, 2026 12:41
ZIUA de Constanta
276
Marime text
276
Marime text

La data de 23 decembrie 2025, pe rolul Curții de Apel Constanța a fost înregistrat dosarul nr. 1301/1/2025, având ca părți Primăria Municipiului Constanța, în calitate de apelant-reclamant, și Seaview Media SRL, în calitate de intimat-pârât.
Litigiul are ca obiect o acțiune în daune delictuale și se află în prezent în faza de apel, nefiind stabilit încă un termen de judecată.
Primăria Constanța a formulat apelul după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a dispus rejudecarea cauzei.
Hotărârea 1420/2025 a Înaltei Curți de Casație și Justiție:
„Respinge ca nefondat recursul declarat de pârâta Seaview Media S.R.L. împotriva încheierilor din 16 februarie 2024 şi din 17 ianuarie 2025, pronunţate de Curtea de Apel Constanţa – Secţia a II-a Civilă, de Insolvenţă şi Litigii cu Profesionişti şi Societăţi.
Admite recursul declarat de pârâta Seaview Media S.R.L. împotriva deciziei civile nr. 15/LP din 31 ianuarie 2025 pronunţate de Curtea de Apel Constanţa – Secţia a II-a Civilă, de Insolvenţă şi Litigii cu Profesionişti şi Societăţi, pe care o casează şi trimite cauza spre o nouă judecată aceleiaşi instanţe.
Definitivă.”
Parcursul litigiului 2021-2025
Potrivit Rejust, Municipiul Constanța a dat în judecată societatea Seaview Media SRL în iulie 2021, cerând plata a un milion de lei pentru ocuparea fără drept a domeniului public după încetarea unui contract de publicitate. Tribunalul Constanța a respins cererea ca inadmisibilă, apreciind că este vorba despre o problemă contractuală. Curtea de Apel Constanța a menținut această soluție.
Primăria a declarat recurs, iar în iunie 2023 Înalta Curte de Casație și Justiție a admis recursul, a casat decizia Curții de Apel și a dispus rejudecarea cauzei.
Dosarul a fost reluat la Curtea de Apel, a fost suspendat temporar, apoi repus pe rol.
În final, Curtea de Apel a admis apelul Primăriei, a anulat sentința Tribunalului și a trimis dosarul spre judecarea fondului.
Amintim că, în vara anului 2024, dosarul în care Seaview Media SRL, companie deținută de omul de afaceri constănțean Sorin Ionuț Barbu, a fost chemată în judecată de Municipiul Constanța prin primar, într-un litigiu de 1.000.000 de lei (aproximativ 200.000 de euro), a ajuns pe rolul Înaltei Curți de Casație și Justiție, sub indicativul 5130/118/2021*, Secția a II-a Civilă.
Seaview Media SRL a declarat recurs împotriva deciziei Curții de Apel Constanța de a suspenda procesul, în temeiul articolului 242 din Codul de procedură civilă. Potrivit articolului de lege, atunci „când constată că desfășurarea normală a procesului este împiedicată din vina reclamantului, prin neîndeplinirea obligațiilor stabilite în cursul judecății, potrivit legii, judecătorul poate suspenda judecata arătând în încheiere care anume obligații nu au fost respectate“.
În ședința de judecată din 31 ianuarie 2025, Curtea de Apel Constanța a admis apelul declarat de apelanta Primăria Municipiului Constanța.
Soluția a fost următoarea:
„Admite apelul declarat de apelanta Municipiul Constanța prin Primar împotriva sentinței civile nr. 1456/23.12.2021 pronunțată de Tribunalul Constanța. Anulează sentința civilă apelată și trimite cauza Tribunalului Constanța, în vederea judecării fondului. Cu drept de recurs în termen de 30 de zile de la comunicare, calea de atac urmând a fi depusă la Curtea de Apel Constanța. Pronunțată prin punerea soluției la dispoziția părților prin intermediul grefei instanței astăzi, 31.01.2025.
Document: Hotărâre 15/2025, 31.01.2025”
Legat de acest proces, după cum arătam în edițiile anterioare, municipalitatea solicită ca firma să fie obligată să achite suma de 1.000.000 de lei și dobânzile aferente până la plata integrală, banii reprezentând prejudiciul cauzat municipiului de activitatea de afișaj, reclamă și publicitate desfășurată de Seaview Media SRL pe domeniul public și privat, fără drept, în perioada 2 iulie 2019 – prezent.
Reprezentanții Primăriei Constanța au precizat anterior pentru ZIUA de Constanța că suma solicitată reprezintă „prejudiciu rezultat din desfășurarea activității de afișaj, reclamă și publicitate pe domeniul public și privat al municipiului Constanța, fără a fi îndreptățită în acest sens, în perioada 02.07.2019 – prezent.”
În plus, municipalitatea solicită și „plata dobânzilor legale de la data realizării veniturilor din activitatea de afișaj, reclamă și publicitate și până la data plății efective.”
Despre Seaview Media SRL
Seaview Media SRL a fost înființată în anul 2000, are sediul social în Constanța, pe strada Maior Gheorghe Șonțu nr. 10 și se ocupă de activități ale agențiilor de publicitate.
Firma are un punct de lucru și pe bulevardul Tomis, din Constanța.
Asociat unic și administrator figurează Sorin Ionuț Barbu, al cărui nume se leagă și de Elite Center SRL, Seaview Advertising SRL, Buka Holding RO SRL, X-BRISE, Toplocation SRL.
În 2024, Seaview Media SRL a declarat o cifră de afaceri de 109.885 lei, un profit de 44.847 lei, datorii de 78.883 lei și niciun angajat.
Pentru documentarea acestui articol s-au folosit informații și de pe platforma termene.ro.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Seaview Media SRL, recurs la Curtea Supremă într-un proces de 200.000 de euro cu Primăria Constanța
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


