Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
17:31 29 05 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Justiție Constanța S-a cerut insolvența Dia Litoral SRL. Afacere de 16 milioane lei, cu datorii de peste 30 de milioane

ro

29 May, 2026 15:27 183 Marime text


Pe rolul Secției a II-a Civilă a Tribunalului Constanța a fost înregistrat un dosar prin care se solicită deschiderea procedurii de insolvență împotriva societății comerciale Dia Litoral SRL din Mangalia. Cererea a fost depusă la data de 28 mai 2026 de către creditorul Constantin Antohi, dosarul cu numărul unic 3077/118/2026 aflându-se în prezent în stadiu de fond.
 
Societatea Dia Litoral SRL activează în domeniul comerțului cu carburanți de aproximativ 15 ani, având sediul social pe strada 1 Decembrie 1918 din Mangalia. Din punct de vedere financiar, compania prezintă o situație complexă, caracterizată prin active totale deținute în valoare de peste 51 milioane de lei, concomitent cu o cifră de afaceri de 16,4 milioane de lei și datorii totale care depășesc suma de 30 milioane de lei.

Portalul Instanțelor de Judecată
 
Compania a fost înființată de asociații fondatori Silviu și Laura Stoica, însă structura de proprietate s-a schimbat la începutul anului 2020, când aceștia au cesionat afacerea către Marian Henk Mătăsaru. Ulterior, în noiembrie 2020, în structura acționariatului a intrat și Violeta Mătăsaru.
 
Prin intermediul noilor asociați și ai managementului, societatea a dezvoltat legături strânse cu alte firme din regiune. Astfel, Dia Litoral SRL este asociat unic în firma Novastruct Kașmir SRL, entitate preluată în iulie 2022 de la Paula Casmir și administrată special de Marian Henk Mătăsaru.
 
Acesta din urmă controlează și societatea Agro Fresh Milk SRL, în timp ce Violeta Mătăsaru controlează firma Auralba SRL din Mangalia. O altă companie care apare în mod repetat în circuitul de afaceri al grupului este Henks Company SRL Mangalia, o firmă axată pe dezvoltare imobiliară, cu sediul pe Șoseaua Constanței, al cărei asociat unic și administrator este cetățeanul belgian Nicolas Michel Duynslaeger și al cărei ultim bilanț financiar contabil a fost depus în anul 2020.
 
Cererea de insolvență depusă recent vine în contextul în care Dia Litoral SRL și entitățile afiliate sunt implicate în mai multe litigii de natură contractuală pe rolul instanțelor de judecată. Printre acestea se numără dosarul 6620/118/2025, cu obiectul „pretenții“, aflat în faza de apel, deschis de reclamantul Marian Peleanu împotriva firmelor Dia Litoral SRL și Henks Company SRL. În faza de fond, instanța a pronunțat o soluție pe scurt la data de 24 martie 2026, prin care pârâții au fost obligați la plata sumei de 50.000 de euro în baza unei promisiuni de vânzare-cumpărare de bunuri viitoare, act ce fusese autentificat în luna octombrie a anului 2021.

 
Conform rejust.ro, dosarul are la bază o promisiune bilaterală de vânzare-cumpărare încheiată în anul 2021 între reclamantul Marin Peleanu și dezvoltatorii imobiliari Dia Litoral SRL și Henks Company SRL. Obiectul convenției îl reprezenta achiziția unui studio de aproximativ 40 mp în cadrul complexului „Palms Residence”, urmând ca apartamentul să fie finalizat și transferat prin contract autentic până la sfârșitul anului 2022. Reclamantul a achitat suma convenită de 20.000 euro, însă proiectul nu a fost finalizat, iar societățile pârâte nu s-au prezentat la notar pentru perfectarea vânzării, deși au fost notificate oficial în acest sens.
 
În fața refuzului dezvoltatorilor de a-și executa obligațiile, reclamantul a ales să solicite activarea clauzei penale inserate în antecontract. Această clauză prevedea că, în cazul în care vânzarea nu se realizează din culpa vânzătorilor, aceștia sunt obligați să restituie cumpărătorului de zece ori suma achitată. Deși valoarea integrală a penalității ar fi fost de 200.000 euro, reclamantul și-a limitat pretențiile la 50.000 euro, invocând atât neexecutarea obligațiilor contractuale, cât și faptul că pârâtele recunoscuseră implicit datoria prin restituirea parțială a sumei de 5.000 euro în cursul anului 2025.
 
Instanța a analizat natura juridică a clauzei penale și efectele acesteia, arătând că ea reprezintă o evaluare anticipată a prejudiciului convenită liber de părți și că produce efecte obligatorii asemenea oricărei clauze contractuale valabil asumate. Tribunalul a reținut că reclamantul și-a executat obligația principală de plată, în timp ce pârâtele nu și-au îndeplinit obligația de a construi și transfera dreptul de proprietate asupra imobilului în termenul convenit. De asemenea, instanța a subliniat că reclamantul nu era obligat să dovedească existența concretă a unui prejudiciu, deoarece prejudiciul se prezumă prin simpla existență a clauzei penale.
 
S-a mai reținut că dezvoltatorii au fost puși în întârziere prin notificare transmisă prin executor judecătoresc și convocați la notar pentru semnarea contractului final, însă aceștia nu s-au prezentat. În aceste condiții, tribunalul a apreciat că sunt îndeplinite toate condițiile răspunderii contractuale și că reclamantul este îndreptățit să solicite executarea clauzei penale în locul executării în natură a obligației de vânzare.
 

Prin hotărârea pronunțată, Tribunalul Constanța a admis cererea și a obligat în solidar cele două societăți să plătească reclamantului suma de 50.000 euro, echivalentul a 254.615 lei la cursul BNR de la data introducerii acțiunii, reprezentând diferența rămasă din debitul rezultat din clauza penală, precum și suma de 6.155 lei cu titlu de cheltuieli de judecată.
 
Pe lângă această dispută comercială, societatea se mai confruntă cu alte două procese care vizează rezoluțiunea unor contracte. Primul este dosarul numărul 2139/254/2026, înregistrat la data de 2 aprilie 2026 pe rolul Judecătoriei Mangalia, avându-i ca reclamanți pe Cristian și Simona-Iuliana Paraschiv. Cel de-al doilea, înregistrat chiar la data de 28 mai 2026 la Tribunalul Constanța sub numărul 3069/118/2026, a fost deschis de reclamantul Emil Wirsz în contradictoriu cu pârâții Dia Litoral SRL, Henks Company SRL și Marian Henk Mătăsaru.
 
Toate aceste acțiuni juridice conexe reflectă o perioadă de presiune comercială asupra managementului firmei, urmând ca judecătorul sindic de la Tribunalul Constanța să analizeze cererea principală de insolvență pentru a stabili dacă societatea debitoare îndeplinește criteriile legale de intrare în incapacitate de plată sau dacă activele deținute pot asigura stingerea pasivului acumulat.
 
PRECIZĂRI:
 
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
 
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
 
 
Citește și:
Conflict de mediu la Constanța: Eco Gold Invest SA se luptă în instanță pentru blocarea unui act administrativ

Ti-a placut articolul?

Comentarii