Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
16:53 24 06 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbalistul Kader Keita, trimis în judecată pentru ucidere din culpă și fugă de la locul accidentului

ro

24 Jun, 2026 15:41 183 Marime text

sursa foto: Facebook/ FC Rapid  
Fotbalistul ivorian Kader Keita a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 din Capitală pentru ucidere din culpă și părăsirea locului accidentul, după ce, în luna martie, a lovit cu mașina o femeie care traversa pe trecerea de pietoni și a fugit.

Potrivit unui comunicat al PJS2 transmis, miercuri, AGERPRES, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 București, în urma cercetărilor efectuate de DGPMB - Brigada de Poliție Rutieră București, a dispus marți trimiterea în judecată a lui K.A.K., cercetat sub măsura controlului judiciar, pentru comiterea infracțiunilor de părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ștergerea urmelor acestuia și ucidere din culpă.

Surse judiciare au precizat pentru AGERPRES că persoana la care se face referire în comunicat este fotbalistul Kader Keita, legitimat la clubul Rapid București.

'La data de 3 martie, ora 5:46, inculpatul K.A.K. a condus autoturismul pe o stradă din municipiul București, Sector 2 și, fără a acorda prioritate de trecere, a accidentat-o pe numita I.F, angajată în traversarea părții carosabile, pe trecerea pentru pietoni marcată și semnalizată corespunzător, apoi a părăsit locul producerii accidentului, fără încuviințarea organelor de poliție ori a procurorului. Ulterior, la data de 07.04.2026 a rezultat decesul victimei, în timp ce aceasta se afla internată într-o unitate spitalicească', precizează anchetatorii. 


 

Ti-a placut articolul?

Comentarii