Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
04:39 15 11 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Palmaresul Concursului „Harababuriada - in memoriam Vasile Cojocaru“ (galerie foto)

ro

23 Oct, 2018 00:00 399 Marime text
În perioada 18-20 octombrie, sala Centrului Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin” a găzduit prima ediție a concursului de poezie pentru elevi „Harababuriada - in memoriam Vasile Cojocaru”.
 
Concursul s-a desfășurat pe trei secțiuni: interpretare licee nevocaționale, interpretare licee vocaționale și creație. Elevii au interpretat câte două poezii, una din repertoriul propriu, iar cealaltă aparținând actorului Vasile Cojocaru.
De asemenea, fiecare concurent de la secțiunea interpretare a citit, la prima vedere, o poezie a elevilor concurenți la secțiunea creație. Inițiatorul și coordonatorul acestui eveniment a fost actrița Dana Trifan Enache, conf. univ. dr. la Universitatea „Ovidius” din Constanța, profesor asociat la Colegiul Național de Arte „Regina Maria” Constanța.
 
Proiectul a fost organizat de Centrul Cultural Județean Constanța „Teodor T. Burada”, în parteneriat cu Colegiul Național de Arte „Regina Maria”.
 
Juriul a fost format din: Anaid Tavitian - teatrolog, președintele juriului, şi Gavril Borodan - regizor, conf. univ. dr. Universitatea „Ovidius” Constanța, Ana Maria Ștefan - referent la revista Datina, Dan Cojocaru - șef serviciu Centrul Cultural Județean „Teodor T. Burada” și Nicoleta Zghibarță - elevă clasa a XII- a la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria” Constanța, deținătoarea locului I (individual fete) la Olimpiada Națională de Arta Actorului, ediţia 2018.
 
La concurs au participat liceele vocaţionale din Constanţa, Bucureşti, Brăila şi Târgu Mureş şi licee nevocaţionale din judeţul Constanţa.
 
Iată şi palmaresul acestei ediţii!
 
Câștigătorii premiilor pentru interpretare - învățământ vocațional -
BĂIEȚI:
Premiul I - Mărtinaș Călin, Colegiul Național de Arte „Regina Maria” Constanța, clasa a-XII-a
Premiul II - Nistor Petru-Liceul Vocațional de Artă Târgul Mureș, clasa a -XII -a
Premiul III - Sîntejudean Victor, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti”, București, clasa a- XI-a
Mențiune - Nechifor Valentin, Colegiul Național de Arte „Regina Maria”, Constanța, clasa a -XII-a
Mențiune - Savin Carol, Colegiul Național de Arte „Regina Maria”, Constanța, clasa a-XII- a
FETE:
Premiul I - Crăciun Denisa Andreea, Liceul de Artă „Hariclea Darclee”, Brăila, clasa a -XI-a
Premiul II - Trestianu Aurelia Andreea, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti”, București, clasa a-XI-a
Premiul III - Trofin Ana-Maria, Colegiul Național de Arte „Regina Maria”, Constanța, clasa a-XII- a
Mențiune - Floroiu Maria, Colegiul Național de Arte „Regina Maria”, Constanța, clasa a-XII- a
Mențiune - Galanton Maria Victoria,Colegiul Național de Arte „Regina Maria”, Constanța, clasa a-XI-a
Mențiune - Van Kline Iara, Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti”, București, clasa a-XI-a
 
Premiile acordate pentru interpretare, învățământ de masă
Premiul I - Olaru Elena, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, Medgidia, clasa a-XII-a
Premiul II - Sava Nicoleta Andreea, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, Medgidia, clasa a - XI-a
Premiul III - Gheorghiță Irina Mihaela, Liceul Tehnologic „Dragomir Hurmuzescu”, Medgidia,clasa a -XI-a
  
Premiile acordate pentru creație
Premiul I - Bobe Daniela Serina, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, Medgidia, clasa a - XI-a
Premiul II - Olaru Elena, Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu”, Medgidia, clasa a -XII-a
Premiul III - Mureș Andreea Miruna, Liceul de Artă „Hariclea Darclee”, Brăila, clasa a -X-a
Mențiune - Popa Andrei, Liceul de Electrotehnică și Telecomunicații, Constanța, clasa a -XII-a
Mențiune - Mitrea Lorena Elena, Colegiul Național de Arte „Regina Maria”, Constanța, clasa a-XII-a
 
Mențiune specială pentru interpretare (învățământ vocațional) - Domide Luca, Liceul Vocațional de Artă Târgul Mureș, clasa a -XII -a
Premiul special al presei- Trifan Mădălina Ionela, Liceul de Artă „Hariclea Darclee”, Brăila, clasa a -XI-a
 
Premiul special al juriului - Ionuț Olteanu, Liceul de Artă „Hariclea Darclee”, Brăila, clasa a -XI-a
Premiul de popularitate - Trifan Bianca, Liceul de Artă „Hariclea Darclee”, Brăila, clasa a X-a.

Ti-a placut articolul?

Comentarii